tenekeci mehmet durdu aksak

Yarım Asırlık Şablon Ustası, Tenekeci Mehmet Durdu AKSAK

Elli yıllık tenekecilik meslek hayatına birçok başarıyı sığdıran Mehmet Durdu AKSAK son elli yılın en büyük Şablon ustası olarak biliniyor.
İlkokul ikinci sınıftan eğitim hayatını bırakmak zorunda kalan Mehmet Durdu AKSAK babasına yardı etmek için tenekecilik mesleğinde çıraklığa başlamış.
14 yaşında iken bir ihracatçının tamir ettirmek için getirdiği Kasa Şablonunu tamir etmiş. İhracatçının Gaziantep için “Burası nasıl bir şehir bir şablon yapacak esnaf yok mu” söylemi ile beraber hırslanmış İhracatta kullanılan kasaların ve çuvalların üzerine makas ile yazılı ve logolu şablonlar yapmış. Dijital baskı araçları çıkana kadar mesleğini icra etmiş. Şimdi hobi olarak mesleğini sürdürüyor.
Araplara ihracat yapmak gerekince Arapça ve Osmanlıca yazmayı ve okumayı öğrenmiş.

Almacı pazarındaki küçük dükkanında Mehmet Durdu AKSAK’ın hayatını ve tenekecilik mesleğini, meclisten aldığı ödülü, çocuklar için yaptığı teneke gemiyi ve yarım asırlık bir çınarın gözünden Gaziantep’i konuştuk.
Aynı zamanda güzel sözlerde yazan son yaşayan Şablon Ustası Tenekeci Mehmet Durdu AKSAK ile yaptığımız tarihe not düşülecek söyleşimizi izlemeye buyurun.
GAZİANTEP TV Youtube kanalımıza ABONE olmayı, reklamlarımızı tıklamayı unutmayın. Gaziantep kültürüne destek verin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir