Gaziantep

Tütün Hanı Mağara Kafesi İle İlgi Görüyor

Hanları, Hamamları ile meşhur Gaziantep’te bulunan tütün hanı ziyaretçilerden büyük ilgi görüyor. Handa bulunan dükkanlarda yöreye özgü ürünler satılıyor. Hanı ilginç ve farklı kılan ise hanın altında bulunan mağara. Mağara kafe olarak hizmet veriyor.
Han avlusunda bulunan kafede yazlar serin oluyor. Kışları ise geleneksel yöntemler ile mangalda kömür yöntemi ile ısınılıyor.
Hanın altındaki mağara kafenin bir nevi kapalı bölümü. Mağara ziyaretçilerden büyük ilgi görüyor. Mağarada su kuyuları ve su dağıtım sistemi livaslar dikkat çekiyor.
Tütün Hanı, geçmişte Tütün Tüccarlarının konakladığı ve alışveriş yaptıkları han olarak bilinirken bugün tütünün içildiği bir kafe olarak hizmet veriyor.
tutunhancafe
Bakırcılar çarşısının sonunda yer alan hanın ilk sahibi Nur Ali Ağa Oğlu Hüseyin Ağa olduğu hanın 1790-1799 yılları arasında yapıldığı tahmin ediliyor.

Tütün Hanı’nda tarih ve yöresel lezzetler sizleri bekliyor.HANIN TARİHİ GÜZELLİĞİNİ İZLEYİN

“Tütün Hanı Mağara Kafesi İle İlgi Görüyor” için 1 yorum

  1. güzel bir mekan. sanırım vakıfların restore ederek hayata kazandırdığı bir mekan. bulunduğu sokakta önünden geçtiğiniz halde göremiyorsunuz. sağa sola sorarak bulabildik. giriş kapısının sağ ve solundaki baharatçılar adeta kapıyı gizlemek için uğraşmışlar, mallarını düzerek kapatmışlar. hanın tanıtıcı tabelasını da bu yüzden okuyamıyorsunuz, resmini bile çekemiyorsunuz. ayrıca handa otururken dışarıda çalışan kahve makinalarının gürültüsü sizi rahatsız ediyor. bunun dışında iyi. umarım bu sorunlara işletmeciler bir çözüm bulabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir