Sema Albayram

Sema Albayram’ın iş Kıyafetlerinden Kutnu Kumaşına Yolculuğu

20140114_120149İşkadını Sema Albayram yaptığı tasarım ve projelerle göz dolduruyor. ASBA Tekstil Firması’nın Sahibi Sema Albayram stilistlik ve modelistlik eğitimiyle başlayan iş hayatında güzel projelere imza atmış. Albayaram iş elbiselerinden Kutnu kumaşına giden yolculuğunu İŞ’te KADIN’a anlattı.

Stilistikten İş Hayatına

Stilist eğitimi aldıktan sonra bir süre öğretmenlik yapan Sema Albayram daha sonra iş hayatına atılmış. Öğretmenliği bırakarak tasarım ofisi açmış, butik tarzındaki çalışmalarıyla hazır giyim sektörüne genç bir bakış açısı getirmiş. Sektörün alışkanlıklarının dışına çıkıp mağaza vitrinlerine yakışır modellerle piyasada yerini almış.

İş Elbiseleri

Tasarım ofisinin bulunduğu işhanında ki sağlık sendikası hemşireleri Sema Albayram’ın hayatını değiştirmiş. Hemşire arkadaşların teşvikiyle kendini hastane üniformalarıyla birlikte iş elbiseleri sektöründe bulan Albayram bugün imalat ve satış mağazaları ile hem üretim hem satış yapıyor. Sağlık çalışanları ve diğer sektörlerde çalışan elemanların ihtiyacına uygun elbiseler üretiyor. Toptan ve perakende satış yapan mağazasında oluşturduğu farklı tasarımlarla sektöre renk katıyor.

İş hayatında her geçen gün basamakları tırmanan Albayram, okul yıllarındaki halk oyunları ekibindeyken tanıştığı ve daha sonraları aşka dönüştürdüğü kutnu kumaşını geçmişten günümüze taşımak ve yeniden  canlandırmak amacıyla projesini gerçekleştirmiş. Hobisini işe dönüştürme yolunda ilk adımı atmış. 

20140114_123419Sema Albayram birbirinden canlı renkleri ile Gaziantep’in tarihi değere sahip geleneksel kutnu kumaşına yenilik getirerek ve farklı tasarımlarıyla, ürün yelpazesini genişleterek bu kültürel zenginliğimizi hem Türkiye’ye hem de dünyaya tanıtmayı amaçlıyor.
Kutnudan Özgün Tasarımlar

Kutnudan kumaşından birçok tasarımlar yapmış ve  bu tasarımları projeye dönüştürmüş. İpekyolu Kalkınma Ajansıyla işbirliği yaparak gerçekleştirdiği projeyle, hem kutnuya olan talebi arttırmayı hem de yeni istihdam alanları açmayı amaçlıyor.

Kutnunun ipek ve pamuk karışımı bir kumaş olup dokuma ve desenine göre 60 dan fazla çeşiti olduğunu belirten Sema Albayram Gaziantep ve Halep’te üretilen Kutnunun eskiden Anadolu’da alımlı gösterişli ve şık giyinmek isteyen insanların hayallerini süslediğini, Osmanlı saraylarında ve zengin kesimde kullanıldığını söyledi. Bugün en çok milli kıyafetlerde ve  bazı turistik eşyalarda kullanıldığını belirti.

Kadın İstihdamına Katkısı

Kutnunun tarihçesinin çok eskilere dayanıyor  hatta keremin aslıya yazdığı şiirde ‘hint den gelirdi kutnu kumaşı’ dizelerinde bu kumaştan bahsediliyor. Kutnu kumaşı Halep,Osmanlı toraklarındayken burada dokunup Anadolu’ya pazarlandığını, günümüzde ise kutnu dokumacılığının sadece Gaziantep’de yapıldığını  söyleyen Sema Albayram şile bezinin bile dünya çapında tanındığını düşünürsek kutnu kumaşın hakkettiği değeri görmediğini söyledi. Albayram farklı ve özgün tasarımlarıyla kutnu kumaşının kullanım alanlarını genişleterek talebi arttırmayı dolayısıyla kadınlara yeni istihdam alanları açmayı amaçlıyor.

Bir yandan iş üniforması imalatıyla ekonomiye katkı sağlayan Sema Albayram  aynı zamanda da kutnu kumaşının hakkettiği ilgiyi görmesi için çalışıyor.

Başarılı iş kadını Sema Albayram’ın iş üniformaları ve kutnu kumaşından oluşturduğu birbirinden özgün ürünler meraklılarını bekliyor.

20140114_123409

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir