Kadayıf “Tandır”da Bir Başka Harika

“Her gün baklava yiyen baklavadan bıkar” derler. Baklava Gaziantep’le özdeşmiş tat artık. Her gün baklava yiyemesek de iyisinin tadını biliriz. Baklava dışında yeni bir tat peşine düştük tatlının başkenti Gaziantep’te.

Aradığımız farklı bir şeyler olmalıydı. Yapılmamış, denememiş bir o kadarda özgün olmalıydı. Sonunda Cumartesi günü Kadayıfı tandırda pişiren bir mekân keşfettik.

Şehrin son dönemlerde gelişen semti İbrahimlide nezih bir mekân olan “Tandır Kadayıf” keşfettik.

Doğrusunu isterseniz Tandır ekmeğini, tandır kebabını duymuşluğum vardır. Ancak tandır kadayıfını bilenimiz ise çok azdır. İlk duyduğumuzda bizde şaşırdık. Şaşırdık ama çokta garipsemedik olsa olsa bu Gaziantep de ancak olur dedik. Gerçektende öyle olduğunu mekânın sahipleri Ustası Zeynal Abidin Güçlü ve ortağı İkbal Küsbeoğlu’ndan öğrendik. Kömürde kadayıf her yerde varmış ama tandırda kadayıf sadece burada bulunuyormuş.

Tandırda kadayıf siparişimizi verdikten sonra mekânın rahatlığında müziğin dinlendiriciliğine kendimizi bıraktık.
Tatlılarımız hazırlanırken Tandır Kadayıflarının Ustası Zeynal Abidin Güçlü ve ortağı İkbal Küsbeoğlu muhabbete daldık.

Güçlü ve Küsbeoğlu aileleri tatlıcılıkla uğraşırken Zeynel ustanı dükkânına babası gelir. Tatlıyı beğenir ve ortaklık teklif eder. İki tatlıcılık geleneğinden gelen ailelerin tecrübesi birleşir.  2003 yılında İbrahimli semtinde nezih bir ortamda işyerlerini açarlar.

Sohbet koyulaşırken tandırdaki kadayıf tandırda ağır ağır kızarmaya başladı. Gözümüz bir yandan tandırda pişen kadayıfta kulağımızda mekânın sahiplerinde, tandırda kadayıfın nasıl ortaya çıktığını doğrusu merak ettik.

Zeynel usta bir yıl gibi bir süre tandır kebapçısının yanında çalışır. Müşterilerine yemeklerin yanında tatlıda ikram ederler. Tatlıya farklı bir tat katmak isteyince akıllarına yeni bir fikir gelir. Zeynel usta; ustasına “tandırda kebap oluyorsa kadayıf neden olmasın” der. İlk denemelerinde harika bir tat elde ederler. Ustası “bunun adı tandır kadayıf olsun” der. Kadayıfın tandıra girmesi o gün başlar. Tandırda kadayıf bugün dünyada sadece burada yapılıyormuş.

“Tandır” olarak adlandırılan tandırda pişen kadayıfı istediğiniz zaman yeme şansına sahip değilsiniz. Emeğinin çok olması ve bir de özel olması için sadece cumartesi günleri yapılıyormuş.

Biz tam gününe denk getirmiştik. Muhabbetin üzerine kadayıflarımız geldi. Üzerine dökülen kaymak harika görünüyordu. Tam başlayacaktık ki yemeden önce süt içmemizi önerdiler. Bir çay bardağı şekersiz süt içtik. Doğrusu sütle beraber ağzımızın içindeki tatlı adlısı nerede ise sıfırlandı. Sıcak tandırda kadayıf Tatlısının ağzımıza götürdükçe tat alma duyusu en doruğa çıktı.

Tandırda kadayıfı yedik ama vitrini süsleyen “Tandır Sinisi, Mebrume, Cevizli Kadayıf Yumağı, Kuş Gözü, Burmalı Kadayıf, Ağızlı kadayıf çeşitleri bizi ye diye kendine çağırsa da kilo korkusu ile bu arzumuzu başka bir güne bıraktık. Diğerleri için belki başka bir gün bir daha geliriz.


YAPAMADAN DÖNME
Cumartesi giderek Tandır kadayıf, yanında süt içmeyi, Mebrume mutlaka tatmayı unutma.

NASIL GİDİLİR
Gaziantep Şehitkamil ilçesi İbrahimli semtinde ( Yüksek bina civarlarında) Kürşat Tüzmen Bulvarı No:12/33’te bulabilirisiniz
HASAN MAHİR


Daha Büyük Haritayı Görüntüle

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir