Hürriyetin Göbeğinde Maarif Kavşağı

Hürriyet toplumların var olma, varlığını dünyada ispatlamasının en büyük göstergesidir. Bu sebeple Hürriyet uğruna binlerce can verilmiş, kan dökülmüştür. Gaziantep için ise hürriyetin anlamı bir başkadır. Çünkü hürriyetin bedeli binlerce şehit olmuştur. Bu sebepten olacak ki Gaziantep’in en merkezdeki caddesine “Hürriyet Caddesi” ismini vermişler.

Şehrin insan sirkülasyonunun en yoğun olduğu caddelerden birsidir, Hürriyet Caddesi. Gaziantep’te bütün yollar Hürriyet caddesine çıkar. Devlet hastanesinden yola çıkıp, Hürriyet caddesinde yürüyüşe ne dersiniz.

Hürriyet caddesi devlet kurumlarının cadde boyu dizildiği bir resmi cadde görümündedir. Cadde üzerinde Devlet hastanesi, Çocuk Hastanesi, Postane, Telekom, Adliye, SSK Müdürlüğü binalar vardır.

Cadde boyunda resmi kurumların yanında Özel Hastaneler, Oteller, Cafeler, küçük büfeler büyük yer kaplar.

Çocuk hastanesinin hemen karşısında ki ara sokakta küçük dükkanların tıklım tıklım dolu olduğunu görürsünüz. Bu küçük dükkanlar çiğ köfte dürümü satan iş yerleridir. Gaziantep çiğ köfteleri farklı şekillerde yapılır. Çoğu çiğ köftecide çok güzel köfte tadı bulabilmenize rağmen içinde et yoktur. Bu köfte türü Gaziantep’e hastır. Bu sebeple sağlık bakımında da problem yaşamazsınız.

Cadde boyu ilerlediğiniz de yüksek binaların balkonlarında tabela kalabalığı gözümüze ilişir. Tabelalar genelde doktorlara aittir. Cadde hastanelere yakın olması sebebi ile doktorlar özel muayenelerini bu cadde üzerinde açıyorlar.

Cadde üzerinde Hastaneler, ve doktorların yoğun olması hastaları da bu caddeye çekince Eczaneler de cadde boyunca yan yana dizilmiş.

Cadde boyunca dikkatimizi çeken dükkanlar, simit fırınları. Bunların diğer bir adı da kakeciler. Günün her saatinde Sıcak kake, poğaça, simit, kandil simidi bulmak mümkün. Özellikle karnınız açsa açılan fırın kapaklarından çıkan taze pişmiş unlu mamullerin kokusu sizi bu dükkanların içine çekiyor.

Adliye binasının hemen yanı başında bulunan Balıklı parkı, çarşıda pazarda alış veriş yapıp yorulmuş insanların birkaç dakika nefes almaları için güzel bir yer. Parkın adliyeye düşen yönünde yan yana dizilmiş küçük kulübelerin içerisinde ayakkabı tamircilerini görmeniz mümkün. Ayakkabı tamircileri yıllardır burada eskiyen ayakkabılara yeni bir hayat vermeye çalışıyorlar.

Park içerisinde ayakkabı boyacısı çocuklar, parktaki oturan insanların ayakkabılarını boyayabilmek için bir birleri ile yarışıyorlar. Parkın kaldırma düşen köşe başlarını mevsimine göre seyyar satıcılar tutuyor. Kestaneciler, Simitçiler, Limonatacılar, Şerbetçiler yan yana diziliyorlar.

Parkın hemen yanındaki adliye binası kesme taş yapısı ile dikiliyor karşımıza. Adliye binasının köşesinde ki Saat kulesinde ki saat, belki günde iki kere doğru saati gösterse de caddeye farklı bir hava katıyor.

Adliyenin karşısında ise Mektuplarınızı göndereceğiniz Postane ve önüne dizilmiş posta kartı satıcılarını görmek mümkün. Postanenin hizasında Merkez Bankasını ve Ziraat Bankasını görme olanağına sahibiz..

Sürekli değişen ve gelişen şehrin merkezine yani Maarif kavşağına gelmiş durumdayız. Bu kavşak Şehirdeki değişimin ve gelişimin hem ilklerini oluşturuyor hem de bir göstergesi oluyor. Bu sebeple Maarif kavşağının geçmişine bir göz atmakta yarar var.

Maarif kavşağı adından da anlaşıldığı üzere okumuş insanların buluşma noktası olması olması sebebi ile bu ismi almış. Bu kavşakta bulunan Maarif Kahvesi Okumuş memurların buluşma noktası imiş. Memurlar mesaileri dışında Maarif kahvesinin bahçesinde oturup çaylarını içer, tenbeki / Nargile çekerlermiş. Yine Maarif kavşağı, camlı kahve, yazlık sinemaları ile bugün olduğu gibi dünde şehrin kültür merkezi olmuş.

 

Kavşak Gaziantep geliştikçe şehre belediye başkanı olanlarında ilk icraat yaptıkları yerlerden biri olmuş. Maarif kavşağı bu sebeple atmışlı yıllarda ilk asvaltanan kavşak unvanını almış. Yine ilk sinyalizasyon sitemi bu kavşakta kurulmuş.

Kavşağın hemen yanında şehrin en büyük sineması bulunmakta. Altı salonu ile her gün farklı altı film oynamakta. Salonda bulunan bowling salonu da ziyaretçilere farklı bir eğlence sunuyor.

Sinema ve Belediye pasajının bulunduğu yer eskiden yıllarca şehir içi ve şehirler arası otobüs garajı görevini yapmış.

Maarif kavşağı, Hürriyet caddesi, İstasyon caddesi, Suburcu caddesindeki yoğunluğu kaldırmayınca bir ilke daha sahne oldu.

Belediye başkanı Asım Güzelbey’in başkan olduktan sonra yaptırdığı en büyük ve en iddialı yatırım Maarif Kavşağı oldu. Güzelbey bu Kavşağa başlayınca şehirde Trafik alt üst oldu. Özelikle yerel basından ve Muhalefetten buraya kavşak yapılamayacağı yönünde büyük eleştiriler geldi. Güzelbey yapılan eleştirilere cevap vermedi. Ve kavşağın doksan günde ulaşıma açılacağı sözünü verdi. Kavşak seksen üç günde ulaşıma açıldı. Kavşağın resmi açılışı bir şova dönüştürülerek 19-02-2005 tarihinde başbakan Recep Tayip Erdoğan tarafından açıldı.

Hürriyet caddesi şehrin en hareketli caddesi olmaya devam edecek gibi görünüyor. Yolunu bu caddeye düşürenler şehrin Maarif Kavşağına geldiklerinde şehrin göbeğinde olduklarının farkına varmalılar. Buradan hangi yöne yürürseniz yürüyün Gaziantep’in tarihi, kültürel dokusuna şahit olacaksınız.

Geçmiş zamandan geleceğe yol alacaksınız. Hürriyetin tadını belki farkına varmasanız da doyasıya yaşayacaksınız bu caddede. Bazen bir çiğ köftecide acı bir lezzet çağıracak sizi kendine.

Bazen bir baklavacıdan içeriye dalacaksınız. Bazen balıklıda bir şerbetçiden şerbet içeceksiniz. Yada Sinema afişlinin büyüsüne takılıp sinema salonuna gireceksiniz.

Yürüdüğünüz caddenin adını bilmeseniz de Hürriyet sizi kendine çağıracak. 

HASAN MAHİR


Daha Büyük Haritayı Görüntüle

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir