Gazimuhtar “Marka Şehrin Marka Caddesi”

Hayatımızın vazgeçilmezlerinden biriside alış veriştir. Hele birde cebimizde para oldumu değmeyin keyfimize. Bazıları için alışveriş bir ihtiyaçken, bazıları için ise bir yaşam tarzı, bir eğlenme arcıdır. Hele birde kalite düşkünü, marka meraklısı iseniz bu gün bize takılmanızda yarar var. Sizi markaların büyüsüne götüreceğiz.

Gaziantep’in “markalar” çarşısına sizi bir yolculuğa çıkaracağım. Gaziantep’e dışardan gelenlerin çoğunun görmeden gittiği bir markalar caddesi. Gaziantep elidinin en çok uğradığı mağazaların bulunduğu Gazimuhtarpaşa Bulvarı son yılların modayı ve markayı takip edenlerin merkezi oldu. Bir nevi Gaziantep’in Bağdat caddesinde yolculuk yapacağız, mağazaların vitrinlerine takılarak. Vitrinlerde;  kimimiz sevdiğine bir güzel hediye almanın telaşına düşecek, kimimiz annemize bir vazo götürmenin sevincini hissedecek, kimimiz evlilik yıldönümü için eşine özel bir şeyler almak isteyecek. Kimimiz kendine bir kıyak geçmek isteyecek.

Şehir merkezinde bulunan yüzüncü yıl parkında Alleben dersi boyunca yapacağınız bir küçük yürüyüşle Kızılay kan merkezine vardığınızda iyi bir oksijen depolamış olacaksınız.

Bu oksijenle Gazimuhtarpaşa Bulvarının vitrinlerine kendinizi kaptırmanın zamanı gelmiştir. Sağlı sollu yolun kenarlarına dizilmiş albenili vitrinler, geniş mekanlı, temiz mağazalar, her ürünü ayrıntısı ile görebileceğiniz tezgâhlar, bakımlı satış elamanları dikkatinizi mutlaka çekecektir.

Hayatın içindeki renkler vitrinlerdeki ürünlerde sanatsal çizgilere dönüşmüş. Kadın erkek, çocuk giyiminin en kaliteli markalarını mağazalarda görmeniz mümkün. Hele yeni bir ayakkabı yada bir bot yada bir terlik almak isterseniz ayağınıza ve zevkinize göre ayakkabılar bulmak mümkün. Her ayakkabı sanki özene bezen yapılmış.

Alış verişte erkekler kadınlar kadar şanslı değil erkeklerin giyecekleri her zaman aynı olmuş ama kadınlar için her zaman çok daha fazla çeşit vardır. Bunun en büyük sebeplerinden birde kadınların alma arzularının erkeklerden daha fazla olması, kadınların erkeklere göre daha zevklerine düşkün olsa gerek. Gazimuhtarpaşa bulvarındaki mağazalar bu sebeple kadınların içindeki zevk, tutku ve arzulara daha çok hitap ediyor.

Mağazaların bulunduğu alanda  park sorunu yok yol ve kaldırımlar yeteri kadar geniş. Mağazalarda aynı oranda büyük oldukları için alış veriş daha güzel ve daha rahat. Bu sokakta ve mağazalarda kalabalık olmadığı için rahatsız edilmeden daha rahat alış veriş imkanınız var. Mağazaların daimi müşterileri oluşmuş artık mağaza sahipleri ile müşteriler birebir ilgileniyorlar. Buda müşterilerin kendilerini özel hissetmelerine sebep oluyor. Giyim, Zücaciye, ayakkabı, takı, perde, hediyelik eşya gibi  her çeşit ürünü bulmak mümkün.

Bulvar aynı zamanda Çetinkaya, Migros,Yimpaş, OliMarket,Aymerkez gibi büyük alış veriş merkezlerine yakın olması sebebi ile de müşterilerine avantaj sağlıyor.

Buradaki mağazaların geçmişini merak edenlerinde merakını giderelim. Gaziantep; bir zamanlar pasajları ile bölgenin alış merkezlerinden birisi olmuştur. Özellikle  bu gün Gaziantep’te marka olmuş giyim mağazalarının üniversitesi Halep pasajı olarak kabul edilmiştir. Ülkenin her yerinden gelen insanlar Gaziantep’in pasajlarından alış veriş yapmışlardır. Zamanla şehir gelişmiş, insanların alış veriş gücü artmış. İnsanlar daha modern mağazalar daha lüks ve marka ürünlere yönelmişler.

Özelikle Gaziantepliler ve bölgedeki alım gücü yüksek insanlar bu bölgede bulamadıkları ürünleri İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerden alıyorlarmış. Gaziantepli girişimciler Gaziantep’in Bağdat caddesi olmasını istemişler. İnsanların huzur içinde saatlerce alış veriş yapabilecekleri, güvene bilecekleri bir ortam oluşturmak istemişler. Bu amaçla altı yedi yıl önce buraya taşınmışlar. İlk başlarda şehir merkezinde bulunan mağazalarını kapatmamışlar. Belki bu caddeye müşteri gelmezse eski dükkanlarımıza geri döneri endişesini taşımışlar. Ancak kokulan olmamış, bu caddeye her geçen gün Gaziantepli girişimciler tarafından yeni mağazalar açılmış. Bugün artık caddenin her iki yanı lüks mağazalarla dolu. Öyle ki bu caddeye Gaziantepli girişimciler dışında İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde mağazası olan girişimciler buraya yeni mağazalar açmış.

Bugün bu markalar caddesi sadece Gazianteplilerin değil, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Mardin, Adıyaman gibi illerinde gözde mekanı olmuş. Her gün buradan insanlar bu markalar caddesine gelip alış veriş yapmaktadırlar. Özelikle düğün alış verilerini burada yapıyorlar. İlginç bir durum daha var. Halep’ten gelen ürünlerin satıldığı Halep çarşısı ile başlayan bu markalar caddesi şimdilerde Haleplileri de bu caddeye getirme girişimleri yapıyorlar.

Cadde sadece alış verişe hitap etmiyor. Aynı zamanda Gaziantep’in nezih yemek ve tatlılarını müşterilerine sunan iş yerleri de burada bulunmakta. Bu cadde yine çok sayıda bankaya yakın olması sebebi ile de müşterilerine kolaylık saylıyor.

Alışverişte yorulup dinlenmek istediğinizde, geniş güzel hoşsohbetler edebileceğiniz, kafeleri, pastaneleri ile de size hizmet veriyor.

Bu cadde de bulunan mağazalar lüks görünüm ve marka satmaları sebebi ile insanların bilinç altında “pahlı mağazalar” olarak yer etmiş. Ancak fiyatlar ürün kalitesi markalar ile bazında kıyaslandığında daha ucuza satılabiliyor.

Mağazaları dolaşırken Bristol mağazalarına misafir olduk. Burada dikkatimi bir şey çekti. Hani mağazaların “müşteri veli nimetimiz” sloganları vardır ya işte onu gösteren bir örnek. İnsan bu örneği görünce bir müşteri olmanın ayrıcalığını yaşıyor. Mağazanın yönetim bölümünde  ağzı sıkı sıkı kapatılmış cam vazo dikkatimizi çekiyor. Dikkatimizi çeken vazo değil aslında içindeki. Vazonun içerisi tozla doldurulmuş. Ne tozu olduğunu merak ediyorsunuz. Eski mağazalarının halısını temizlerken bu tozlar halının altından çıkmış. Bu toz dolu vazoyu yıllardır mağazanın en güzel yerinde saklanıyor. Biz buna toz diyoruz ama mağaza sahibi bunun için “altın “kelimesini kullanmayı tercih ediyor.

Bir gün alışveriş yapmak yada içim açılsın diye gezmeye çıkarsanız yolunuzu Gazimuhtarpaşa bulvarındaki “markalar” mağazalarına düşürmeyi ihmal etmeyin. Bakarsınız sizinde ayak tozunuzu “veli nimettir” diye birileri saklar.

HASAN MAHİR


Daha Büyük Haritayı Görüntüle

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir