bakircilarcarsisi333

Gaziantep’ten Neler Alınır?

Kedine özgü lezzetleri, el sanatları kültürü ile Gastronomi ve kültür şehri olan Gaziantep’ten neler alabilirsiniz. Şehri gezdikten sonra yöreye özgü ürünler el sanatlarından önde gelenleri sizin için belirledik.
Gaziantep kale altından başlayarak devam eden kültür yolu üzerinde bulunan hanlar, çarşılarda çok sayıda Gaziantep’e özgü yöresel ürünler ve er sanatları ile yapılmış ürünler görebilirsiniz.
Gaziantep’ten giderken neler almalıyım sorusu her gezgin için en doğal sorudur.
EL SANATLARI
BAKIR ÜRÜNLERİ
Şehrin tarihine mal olmuş, kendine üzgü yapım tekniği olan Bakır ürünler alabilirsiniz. Tek parça bakırdan yapılan ürünleri bakırcılar çarşısında bulmanız mümkündür.
SEDEF KAKMA SANATI İLE YAPILMIŞ ÜRÜNLER
Yöreye özgü el sanatı Sedef Kakma ile yapılmış birinden ilginç ev yapımı küçük ev mobilyaları, takı kutuları size ebedi bir hatıra kalacaktır.
KUTNU ÜRÜNLER
Gaziantep’e özgü kutnu kumaşından yapılmış yöresel ürünler, fularlar, örtüler, kravatlar dikkatinizi çekecektir. Size güzel bir aksesuar olacaktır.
YEMENİ ÇARIK
Eskiden çarıkta denilen yemeniler modern zamana göre uyarlanmıştır. Bu güzel ürünleri özellikle otantik giymeyi seviyorsanız tavsiye ederiz. Yazın ayağınızı serin, kışın sıcak tutar. Yemenileri evde terlik niyetine kullanabilirsiniz.

YÖRESEL TATLAR
Gaziantep baklavası başta olmak üzere tüm tatlılardan almanızı öneririz. Mevsimine göre ben fıstık ya da taze Gaziantep fıstığı mutlaka almalısınız.
Biber, Kabak, Patlıcan, Acur kurutmalıkları Gaziantep’e özgü bir lezzettir. Seviyorsanız her birinden en az bir dizin almanız güzel olur.
Almacı pazarına mutlaka uğrayın. Pekmezle yapılmış cevizli Sucuk, pastık, muska, biber salçası, pul biber, Gaziantep peyniri almadan dönmeyin.
El sanatları ürünlerini bakırcılar çarşısı, Kalaealtı civarı, Zincirli bedestende, Yeni Han, Millet hanı bulabilirsiniz.
Yöresel ürünleri Almacı Pazarı, Buğday arası, Zeytin handa bulmanız mümkündür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir