DSC_0041

Gaziantep’te Yemek Yeme Rehberi
melengic nohut d+-r+-m+- kebap2 kebap1 DSC_0076 baklava2 DSC_0041 page_gaziantep-mutfagi-unesconun-9-kentlik-listesine-girdi_839615986Gaziantep bir birinden farklı lezzetleri ile gastronomi dalında, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) “Yaratıcı Şehirler Ağına” girdi. Dört yüzden fazla yemek ve tatlı çeşidi ile lezzeti efsane olan şehrin lezzetleri tescillendi.
Türkiye’nin lezzet başkenti olan Gaziantep; cesareti ile “Gazilik” unvanından sonra mahareti ile de Gastronomi unvanı aldı.

Gaziantep yemeklerinde ki lezzetin arkasında; kullanılan malzeme, baharatın ustaca kullanımı, Gazianteplilerin mahareti ve Gazianteplilerin çok çalışıp çok yemeyi sevmesinin büyük rolü var. Gaziantepliler kendilerini tarif ederken “Altı gün çalışır yedinci gün yeriz ” derler. Çalışmayı ve yemeyi seven şehir halkı yemeği, yemek konuşmayı, yemeğini paylaşmayı sever. Gaziantep’te gelen yabancılar için her bütçeye ve her damak zevkine hitap eden yemekler bulmak mümkün. Gaziantep’te Yemek Yemenin İpuçları YÖRESEL YEMEK: Yuvarlama, Analıkızlı, Malhıtalı köfte,Beyran gibi yöresel yemekleri tatmak isterseniz şehirde yöresel yemek yapan dükkanlara gitmelisiniz. Bunların en güzeli evlerde kadınların yaptıklarıdır.
KEBAPLAR:Kuşbaşı, Kıyma, Taraklık, gibi kebapları lüks restoranlar da tadabilirsiniz.
FIRIN YEMEKLERİ:Patlıcan kebabı, Simit Kebabı, Soğan Kebabı, lahmacun gibi fırın yemeklerini yemek ise bilenler için kolay ve ucuz bilmeyenler için zordur. Yapmanız gereken tek şey şehrin hemen her mahallesinde bir kasap’a uğramak ve isteğiniz kebabı ve saati söylemek. Kasap, Manav Fırın yan yanadır. Yemeğiniz istediğiniz saatte hazırdır.
DÜRÜM: Şehrin hemen her bölgesinde, Nohut, Köfte, Kızartma dürümcülerini görmeniz mümkündür. Fiyatları uygundur. Bir nevi buralar Gaziantep Fast foodlarıdır. Sıcak pide ekmeğinin arasında lezzetine duyum olmaz.
TATLI: Şehir merkezinde içinde kullanılan, sade yağ, fıstık, tatlandırıcının miktar ve kalitesine göre fiyatlandırılan Baklava, Şöbiyet, Havuç dilimlerini tadabilirsiniz. Baklava yerken şireli alt kısmının üst damağınıza gelmesine dikkat edin.
Şehirden ayrılırken, baklava, fıstık, biber salçası, melengiç kahvesi, zahter gibi yöreye ait ürünler dostlara götürmenizi öneririz.
Kalhvaltıda: Katmer, Ciğer,Beyran öneririz. Öğlen Fırın yemekleri yada dürümcülerde atıştırın. Hem maddi olarak uygun olur hem de zaman kaybı olmaz. Akşam yemeğinde ise yöresel ve kebap lokantalarında kendinize ziyafet çekin. Baklavanın üzerine bir melengiç kahvesi içmeyi unutmayın.
Şehirde yemek istediğinizi söylediğinizde hemen herkes size yemek yenilebilecek mekanlar konusunda yardımcı olur.

HASAN MAHİR/GEZİANTEP

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir