Beyran tatmadan Gaziantepi yaşamamış olursunuz

Gaziantep’te Beyran Şöleni Seni Bekliyor

Gaziantep’te her sabah bir şölen başlar lokantalarda. Bu şölenin kısa adına Gaziantep’te Beyran denir. Sabah kahvaltıda içilen Beyran Gazianteplilerin ve dışarıdan gelenlerin en çok rağbet ettiği tatlardan birisidir.
Çok çalışkan şehir halkı İşe gidenler, hafta sonları ailece bu şölene iştirak eder. Beyran öylesine farklı bir cazibeye sahiptir ki; sabahları camiden çıkan ile meyhaneden çıkanı aynı masada buluşturur.
BEYRAN’IN TARİHÇESİ
Beyran’ın hangi dile ait olduğu bilinmemektedir. Kültürel olarak ta hangi millete ait olduğu tartışmalıdır. Anadolu’da, Büryan, tirit adlarında yapılmıştır.
Yemeğin ilk olarak Osmanlıda 1800 yıllarda yapıldığı tahmin edilmektedir. Gaziantep’te ise İmam Çağdaş Restaurant’ın kurucusu İmam Usta’nın yaptığı rivayet edilmektedir.
BEYRAN ONİKİ SAATLİK BİR YOLCULUĞA AİTTİR

Beyran oniki saatte hazırlanır
Beyran oniki saatte hazırlanır

Geçmişte, oğlak, etinden yapılan Beyran bugün kuzu etinden yapılmaktadır. Kuzunun döş kısmındaki et kullanılır.
Beyran 12 saatlik bir yolculuktan sonra sofralara gelir. Gün içerisinde saat üç gibi kazanlara konulan et 12 saat kaynar. Sabah beş gibi etin yağlı kısımları etten ayrılır.
Beyran için kullanılan diğer malzemede pirinçtir. Gaziantep mutfağında bulgur hakim iken Beyran ile pirincin kim tarafından kullanıldığı bilinmemektedir.
Pirinç diri olarak pişirilmelidir. Çok pişirilmesi durumunda et ile buluştuğu zaman eriyebilir.
Ayrı ayrı pişirilmiş et ve pirinç önceden tabanı beden yağı ( don yağı) ile yağlanmış bakır kaplarda ateş harı yüksek özel beyran ocaklarında buluşur.
Tabanı yağlanan bakır kaba, önce pirinç üzerine de et konulur. Ateşi yüksek ocak açılır. Tabağın içerisine etin suyu yavaş yavaş aktarılır. Pirinç, et, et suyu, ocağın üzerinde kısa bir sürede ateşin aşkı ile halvet olur.Tercihe göre içerisine kırmızı pul biber, sarımsak konulur. Bu sahne yemeğin final bölümüdür. Ateşin çıkardığı ses, malzemelerin kaynaması izleyenleri hayli heyecanlandırır.
Ocaktaki sıcak bakır kap başka bir kabın üzerine bırakılarak servis edilir. Ürün soğumadan yenilmelidir.

 

Her sabah Gaziantep'te beyran şöleni olur
Her sabah Gaziantep’te beyran şöleni olur

 BEYRAN SUNUMU
Beyran’ın özünde etin yağlı kısımları ayıklanmaz. Ancak insanların hantallaşması sebebi ile normal Beyran’da yağlı etler sunulur. İsteyenler ise sadece kara et tercihinde de bulunabilir. Tabak sıcak olduğu için elinizi yakmamamya dikkat edin. Sıcak tüketin deriz.
BEYRAN DOĞAL ANTİBİYOTİKTİR
Üşütmeye bağlı grip, nezle gibi hastalığa yakalanan Gaziantepliler doktor yerine Beyrancı’ya giderler. Bol acılı, yağlı ,bol sarımsaklı bir Beyran, yanında bir baş soğan tam bir doğal antibiyotiktir. Yiyenler hastalıktan korur, hastaları iyileştirir.
BEYRAN NE ZAMAN YENİLİR?
Beyran geçmişte öğleye kadar yapılırdı. Öğleden sonra servis bitermiş. Babadan meslek erbabı Acıoğlu Restaurant işletmecisi Uğur Acıoğlu’nun babasından dilediğine  göre; 15-20 yıl önce Beyran sinekler çekildiği sonbahar aylarında pişirilmeye başlanır. Baharda sinekler ortaya çıktığı zaman ise pişirilmesi bırakılırmış.

Bu sebeple kış mevsimine özel bir yemekmiş. Bugün her Gaziantep’te yirmi dört saat, dört mevsim Beyran bulmanız mümkündür.

 

Bakır tabakların altı yağlanır
Bakır tabakların altı yağlanır

BEYRAN’I EVDE NASIL YAPILIR?
Beyran’ı evde yapabilirsiniz. Etleri düdüklü tencerede kısık ateşte iyice pişirebilir. Pirinçler başka kabda et suyu ile pişirebilir. Sonrasında da et pirinç ve et suyunu aynı tabağa koyarak yiyebilirsiniz.
Gazianteplinin en sevmediği şey Beyran’a çorba denmesidir.Yolunuz Gaziantep’e düşerse sabah içeceğiniz kahvaltının sultanı Beyran ile akşama kadar enerjinizi kaybetmeden Gaziantep’in bütün tarihi ve kültürel turistlik bölgelerini gezebilirsiniz.
BEYRAN BELGESELİMİZİ İZLEYİN


BEYRAN YENİLECEK BAZI LOKANTALAR

Beyran doğal Antibiyotiktir
Beyran doğal Antibiyotiktir
ACIOĞLU
METANET
KELEBEK
YESEMEK
BEYOĞLU

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir