bahar

Gaziantep’te Bahar Çabuk Geçer

Güneş eğik başını kaldırmaya başlayınca, baharda kışın arasından sızmaya başlar şehrin üzerine doğru. Yapraklarından arınmış dallara can gelir yavaş yavaş. Yeniden diriliştir bu, yeniden hayat bulmaktır. Ağaç dallarında önce tomurcuktur yeniden hayat, sonra çiçeğe, yaprağa dönüşür. Yeni barak gelini gibi süslenir birden bire parklar, bahçeler ve ormanlar. Dalda her patlayan tomurcuk, içimizde yeni kıvılcımların oluşmasına sebep olur. Kışın mahmurluğu üzerimizden silindikçe, baharın şevki ile kendimizi dışarıya atarız.

Baharın gelmesi ile beraber Gaziantep’in büyük küçük parklarında yeni yeşeren çimenlerin üzerine kadınlı, çocuklu guruplar kümelenir. Alleben deresi boyunca uzanan parklardaki her ağaç gölgesi parsellenmiştir. Bahar evlerdeki kışlık erzaklarında  azalması demektir. Bu sebeple son kışlık erzaklardan yapılmış, acılı Gaziantep dolmaları, kısırlar, köfte taze Gaziantep pidelerinin arsına dürüm yapılarak yenir. Atıştırılan yemeklerin yanında mutlaka yeşil soğan, tere, marul görmeniz mümkündür.

Toprak suyunu çektikten tam çektikten sonra parklardaki kalabalık Burç Ormanları’na, Dülükbaba Mesire yerine taşınırlar. Burç ve Dülük ormanları Türkiye’nin en büyük yapay ormanlarından birisidir. Bir misyoner olan  Mister Aizli öncülüğünde ağaçlandırılmaya başlamıştır. Bu misyoner özellikle ağaçlandırma çalışmalarını, tarihi Dülük Antik kenti ve Kaya Mezarları’nın bulunduğu bölgede yoğunlaştırmıştır. Ağaç dikmenin insaniliğinden yararlanarak bu bölgede çıkardığı çok sayıda tarihi eseri yurt dışına kaçırmıştır.

Bugün Dülük baba olarak adı geçen mesire yerine vardığınızda çam ağaçlarının kokusu ile mutluluk sarhoşu olursunuz. Orman içerisi çeşme ve oturacak banklarla doludur. Her bankın başında mangalını yakmış, kebabını yelleyen aileleri, arkadaşları görmek mümkündür. Özellikle şişte yapılan Patlıcan Kebap Gazianteplilerin vazgeçilmezlerindendir. Bunun yanında tavuk, kıyma, kuşbaşı kebaplarını şişte, ızgarada görmek mümkündür.

Dülükte kebap ziyafeti arkasından tarihi dülük antik kentini ve kaya mezarlarını ziyaret etmek, bizden önce buralara sahip olan medeniyetleri görmek mümkündür. Kayaların altına örülmüş kaya mezarlarının içerisine girdiğinizde yeniden dünyaya geleceklerini düşünen aile mezarlarını görürsünüz. Kim bilir beklide ilk aile mezarlarıdır kaya mezarları.

Tarihten vazgeçmek isteyenler, hayvan dünyasına ilgi duyanlar yollarını Burç Ormanlarına düşürüler. Burada durum aynıdır. Her yer mangal, her yer kebap kokusu, her yer yükselen dumandır.

Anlatılanlara göre eski Cumhurbaşkanlarından Kenan Evrenin yolu Gaziantep’e düşer. Burç ve Dülük ormanlarının üzerinden helikopterle geçerken yükselen mangal dumanlarını görünce paniğe kapılır. Etrafındakilere “orman yanıyor itfaiyeye haber verin” der.

Gerçektende özellikle hafta sonları Burç ve Dülük’e uzaktan bakıldığında yükselen dumanların mangal dumanı olduğuna eğer yabancı iseniz sizi kimse inandıramaz.

Burçta yenilen kebapların arkasında midedekileri eritmek hem de Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçelerinden birisiniz ziyaret etmek için Burç içerisindeki Hayvanat Bahçesi’ni dolaşmak iyi olacaktır.

Eğer şehre dışarıdan gelen biri iseniz, dostlarınızın sizi buralara götürmesini isteyin derim. Kebap ziyafetinden sonra tarih ziyafeti isterseniz Dülük Baba’ya, yok Kebaptan sonra hayvan severlik yanınız ağır basarsa Burç’a gidin derim.

Gaziantep’te bahar aynı zamanda esnaflar arasında  yardımlaşmanın, kaynaşmanın, birbirini tanımanın da  mevsimidir. Ta Osmanlıdan günümüze uzanan esnaf sahreleri vardır. Her esnaf gurubu bahar gelince, bir gün belirler, o gün işyerlerini kapatıp Sahreye(piknik) giderler. Kuyumcular bir gün, terziler bir gün gibi. Sahre’de  anılardan işlerin nasıl geliştirileceğinden bahsedilir. Eski anılar canlandırılır. Sahrede amaçlanan meslek taşlar ile tanışmak, derdi olanın derdini anlamak, çırakların yeni tanışmasını sağlamaktır.

Bahar geldiğinde özellikle bir gün vardır ki o gün Kavaklık parkı dolup taşar. İğne atsan oturulacak yer yoktur. O gün baharın geldiğinin müjdelendiği Hıdrellez günüdür. Hz Hızır (AS) ile Hz İlyaz (AS) bir şelalenin başında buluştukları inancı, Gaziantep’te de Ortasından Alleben dersi akan kavaklıkta Gazianteplileri bir araya getirir. O gün halk evlerinde pişirdiklerini yanlarına alarak parka gelirler. Parkta belediyenin düzenlediği konser, oyun, yarışma etkinlikleri Hıdrellez kutlamalarına renk katar.

Bahar yeniden diriliş yeniden hayat bulmadır. Yeniden umutlanmaktır. İnsanlar batıl olduğunu bile bile Hıdrellez günü Allben deresine yazdıkları dilekleri atarlar. Alleben boyunca suyun içerisinde yüzen dilek umutlarının saatlerce aktığını görürseniz.

Bahar umuttur, bahar şenliktir Gaziantep’te. Ama bahar kısa sürer, farkına varmadan geçip gider ansızın. Allaben deresine Hıdrellezde yaz ılıp atılan umutlar gibi baharda Alleben suları ile çekip gider aramızdan.

HASAN MAHİR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir