gaziantepeskimahalle

Gaziantep’in Eski Mahalleleri

Gaziantep’te, Gaziantepli olmak bir ayrıcalıklı statüdür. Gaziantep’in yerlileri birbirleri ile ilk tanışıklıklarında kimlerdensin hangi mahallesin diye sorar.
Gaziantep’in Tabakhane, Şehreküstü, Bey Mahallesi, Akyol mahallerinden olmak şehrin yerlisi olmaya en büyük delildir.
Bu eski mahalleler şehrin yerlileri tarafından terk edilmiştir. Ya satılmış yada kiraya verilmiştir. Eski taş mimari ile yapılan evler yerel yönetimlerin gayreti ile yeniden restore edilmiş turizmin hizmetine sunulmuştur. Bir zaman ağaların beylerin yaşadığı semtler, apartman kültürü ile yoksul mahallelerine dönüşmüş kendi haline bırakılmıştır. Yapılan çalışmalarla eski mahallelerdeki evler, tarihi camiler, hanlar, hamamlar restore edilmiş turizm amaçlı, müzeler, kültür merkezleri, lokantalar, kafeler, butik otellere dönüştürülmüştür.
Eski mahalle kültürünün yaşadığı mahallelerde, Müslümanlar, Hıristiyanlar, Yahudiler beraber yaşamışlardır. Birbirlerini tanıdıkları için birbirlerinin yaşam tarzlarına ve inançlarına saygı duymuşlardır. Ramazanda Müslümanlara komşuları yemek pişirmiş, Cumartesi yemek pişirmeyen Yahudilere Müslümanlar yemek götürmüştür.
Şehrin büyümesi ile beraber mahalle kültürü de azalmıştır. Ancak arka mahallelerde hale kapı önlerinde oturmuş birbiri ile eski zaman komşuluklarını devam ettiren kadınları görmek mümkündür.
Bu Mahallerden öne çıkanlarından bazıları hakkında ilginç bilgileri size sunmak istedik.
Tabakhane
Gaziantep kalesinin eteklerinde Alleben deresi kenarında tabak/dericiler bulunduğu için buraya Tabakhane ismi verilmiştir. Derin işlenirken ortaya çıkan koku nedeni ile diğer mahalliler “Tahta Köprü’den geçme, Karasusaktan su içme!” veya “Bostandan dışarı kabak. Adamdan dışarı tabak…” diye Tabakhanelilere takılırmış.
Tabakhane’nin damacılarının meşhur olduğu Şehreküstü’den, Suburcu’ndan gelen damacılarla buradaki kahvehanelerde heyecanlı damalar oynarlarmış.

Bey Mahallesi
Özelikle Gaziantep taş mimarisinin en güzel örneklerinin görüleceği mahalle, bugün açık hava müzesi gibidir. Bölgede Oyuncak Müzesi, Ali İhsan Göğüş Müzesi ve Gaziantep Araştırmaları Merkezi,
Atatürk Anı Evi ve Müzesi , butik oteller ve çok sayıda kafe işletmesi, Kurtuluş Cami, Ömer Asım Kültür Merkezi bulunmaktadır. Bir dönem Hıristiyan Ermeniler ile Müslümanların yoğun olarak yaşadığı semttir.
Mahalle Adını 1587 yılında yapılan Bey Camisi’nden almıştır. Mahalle aralarında yaşayan evlerini terk etmeyen mahalli kadınları kapı önlerinde sohbet ederken görebilirsiniz.
Şehreküstü Mahallesi
Gaziantep’te isminin nereden geldiği en çok tartışılan Mahallelerden birsidir. İsminin nereden geldiğine dair çok sayıda efsane vardır.
Bir rivayete göre aile çevresine kızan birisi şehrin dışına gitmiş tek başına kalacağı ev yapmıştır. Halk bunun için şehreküstü demişlerdir.
Bir başka rivayete göre Şara isimli bir Ermeni kızının adın taşıdığı bir sebeple Şara Küstü denildiği zamanla bunun Şehreküstü’ye dönüştüğü rivayet edilir.
Bir başka Rivayete ise Kale çevresinde zalim bir kralın olduğu, halka zulmettiği buna oğlunun karşı çıktığı, şehre küstü semtine gelerek burada yeni yerleşim kurduğu daha sonrasında da babasını devirerek kaleyi ele geçirdiği söylenir. Babasına küstüğü için Şehre küstü ismi verilmiştir denilir.

Akyol Mahallesi
Eski Gaziantepliler ‘ağyol’ mahallesi olarak isimlendirirler. Bu bölgede 1879 yılında kurulan Amerikan Hastanesi vardır. Hastane hala hizmetine devam etmektedir. Okumuş insanların bu mahalleden çıktığı söylenir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir