20140204_115516

Gaziantep’in Asırlık Sahafı

20140204_115516Hayatını okumaya ve kitaplara adayan 90 yaşındaki Gaziantepli Mehmet Said Gökbulut, 60 yıldır adeta kitapla yatıp kalkıyor. Hayatının büyük bir kısmını sahaflıkla geçiren Gökbulut’un küçük dükkânında yüzlerce eski kitap bulunuyor. Doksan yaşında ayakta kalmasını çalışmaya bağlıyor.

Rafların ve masaların üstünü kaplayan kitapların arasında kaybolan Gökbulut, gelen kimi müşterileriyle uzun sohbetler yapıyor. İlerlemiş yaşına rağmen mesleğine aşk derecesinde bağlı çalışan Gökbulut, sabahın ilk ışıklarıyla beraber iş yerinin yolunu tutuyor.

Gökbulut, eski kitapların yanı sıra el yazması Kur’an-ı Kerim’in de bulunduğu iş yerini, “dinlenme odası” ve “dostlarla buluşma merkezi” olarak nitelendiriyor. Gökbulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vatani görevini yaparken öğrendiği Arapça’nın hayatını değiştirdiğini söyledi.

Askerlik dönüşü başvurduğu müezzinliği kazanan Gökbulut, bir süre çeşitli camilerde görev yaptığını, bu süreçte de “hiç” olduğunu anladığını belirtti. Farklı alimlerden ders aldıktan sonra başka bir camide göreve başladığını anlatan Gökbulut, bu süreçte de kitaplara ve kitapçılığa merak sardığını dile getirdi.

Kitaba ve kitap okumaya olan sevgisinin kendisini sahaflığa yönlendirdiğini vurgulayan Gökbulut, şöyle konuştu: “Çeşitli yayın evlerinden sipariş ettiğim kitapları önce sergileyerek sattım. Daha sonra dükkan açmaya karar verdim. Açtığım dükkanda hem kitap okudum, hem sattım. Ömrümün 60 yılını kitaplarla geçirdim. Bu sürede bir yandan para kazanırken diğer yandan da kendimi geliştirdim. Kitaplardan çok şey öğrendim. Damlayken derya oldum. Bunu da kitaplara borçluyum. Gençlere tavsiyem okusunlar, kendilerini yetiştirsinler. Okumayan insan, başkalarının söylemleriyle hareket eder.” – Aile boyu kitapçılar Oğlunun birinin Gaziantep’te, diğerinin de İstanbul’a kitapçılık yaptığına işaret eden Gökbulut, “Bir anlamda aile boyu kitapçıyız” dedi.

20140204_115405 Hayat arkadaşını 8 yıl önce kaybettiğini belirten Gökbulut, sabah namazında evden çıktığını, akşama kadar da çalıştığını anlattı. Kitap evini dinlenme noktası olarak gördüğünü vurgulayan Gökbulut, şunları kaydetti: “Bana, ‘yaşlısın, hala neden çalışıyorsun’ diyorlar. Çalışmanın yaşı yoktur. Ben çalışarak rahatlıyorum. Sabah geliyorum, ne zaman akşam olmuş anlamıyorum. Eğer evde otursaydım hareket edemez, çoktan çökerdim. Buraya güzel insanlar geliyor, onlarla sohbet ediyorum. Burası benim için dinlenme noktası ve dostlarla buluşma merkezi. Dostlarımla güzel vakit geçiriyorum. Kitap okumak ve kitapların içinde olmak bana ayrı bir huzur veriyor. Sağlığım elverdiği sürece çalışacağım.”

 

 
“Gaziantep’in Asırlık Sahafı” için 4 yorum

  1. Dükkanının yeri tam olarak nerede acaba bayağı araştırdım ama bulamıyorum gitmek istiyorum da

  2. karagöz caminden gümrük hanına dönünüz. Gümrük hanından önceki binanın içerisinde. Hala yaşıyor mu bilmiyorum. kolay gelsin

  3. lütfen yeri tam olarak nerede söyler misiniz gümrük hanından önceki hangi bina

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir