gaziantepyemek

Gaziantep’e Özgü Yemek Kültürü

Gaziantep UNESKO tarafından Gastronomi şehri ilan edildi.Yemeklerinin lezzeti, yemek çeşitliliği, yemek kültürü bu unvanı hak ettiğini gösteriyor. Gaziantep yemek kültürü hayatın içerisinde büyük bir yer tutuyor. Gaziantep yemek kültürünün dikkat çeken bir o kadarda ilginç gelen yönlerini merak edenler için derledik. İşte Gaziantep yemek kültürünün ilginç yönleri.
YUVARLAMA ÇORBA DEĞİLDİR
Gaziantep yöresel yemeklerinin en önemlisi yuvarlamadır. Yapımı çok zahmetlidir. Genelde komşular ile imece usulü yapılır. Bayram sabahları en favori yemektir. Gaziantepliler yuvarlamaya çorba denmesini hakaret sayarlar.
KADIN GÜNÜNDE MALHITALI KÖFTE
Türkiye’nin hangi yöresine giderseniz gidin. Kadınlar bir araya geldiklerinde kısır yaparlar. Gaziantep’te kadınlar mercimekli (malhıtalı) köfte yaparlar. Tok karna dokuz topak malhıtalı köfte yenir deyimi mercimekli köfteyi sevdiklerinin en büyük kanıtıdır.
DÜRÜM YEMEK SANATTIR
Gaziantepliler tırnaklı, küncülü, açık ekmek pişiren pide fırınları vardır. Somun ekmeği pek sevmezler. Yemekleri pide arasına yatırarak yerler. Bu şehirde dürüm kültürünü oluşturmuştur. Çok sayıda dürüm çeşidi vardır. Gaziantepli dürüm yerken yağını malzemesini yere düşürmez. Düşürse bilin ki o yerlisi değildir. 
DÜRÜM HAMBURGERE MEYDAN OKUR
Dünya çapında Fastfood zincirleri son dönemlere kadar Gaziantep’te tutunamamıştır. Bugün şehrin her yöresinde birbirinden farklı lezzetler satan dürümcüler vardır. Çok ucuza buralarda beslenebilirsiniz.
EN POPÜLER YİYECEK NOHUT DÜRÜMÜDÜR
Şehirde kebap ve baklavadan daha popüler olan yiyecek nohut dürümüdür? Kahvaltıda, Öğlen akşam, acılı acısız çeşitleri ile bolca tüketilir.

eski sofra
ÜÇÜ BİR ARADA
Gaziantep’te ayrılmaz üçlü vardır. Kasap, Manav, Fırın. Bu üç esnaf yemek kültürünün en önemli zinciridir? Fırına telefon etmeniz yeterlidir? Yapmanız gereken tek şey istediğiniz kebap çeşidini söylemektir. Kasap manavdan sebzesini alır, kebabı hazırlar, fırına verir. İstediğiniz saatte sıcak pide ekmeği ile hazırdır.
MİSAFİRE DIŞIRIDAN YEMEK SÖYLEMEK AYIPTIR
Gaziantep’te misafir geldiğinde yöresel ev yemekleri yapmak gerekir. Kasaptan yemek söylemek, dışarıda yemeğe çıkmak ayıp sayılır.Gaziantepli kadınlar misafirlerini yöresel lezzetler hazırlayarak ağırlar.
ŞEHİR DIŞINDA AÇ KALIRLAR
Gaziantepli yemeyi çok sever. Kendine özgü lezzetleri başka şehirde bulamaz. Çoğu zaman şehir dışına giderken yanında bozulmayacak Gaziantep lezzetleri götür. Uçak yolculuğunda sarımsaklı lahmacun kokusu alırsanız yadırgamayın. O yüzdendir ki “Kahkenin üçü Antep’in içi” söylemi ile şehri kolay kolay terk etmezler.
BAKLAVAYI BAŞKA YERDE YAPAMAZSINIZ
Baklavasın lezzet sırrı kullanılan malzeme, işçilik yanında şehrin ikliminde gizlidir. Aynı malzeme, aynı işçilik ile başka şehirde baklava yapılsa dahi aynı lezzeti vermez. Baklava altı üst damağınıza gelecek şekilde yenir.
YARIM SAATTE BİR YEMEK KONUŞULUR
Gaziantepliler her yarım saatte bir mutlaka yemek üzerine konuşur. Yedikleri yemekleri ballandıra ballandıra anlatmayı severler.

eski sofra
ASAYİŞ OLAYLARININ SORUMLUSU PATLICANDIR
“Yorum balcan kebabını dürüm edicen, Yerken yağı dirseklere kadar akacak” tabiri patlıcan kebabına verdikleri önemi gösteriler. Pazardan, manavdan patlıcanları özenle seçerler. Patlıcanların aynı boyda olmasına dikkat ederler. Patlıcan çıktığında Gaziantep’te asayiş olayları artar. Bunu patlıcana bağlarlar.
HAFTA SONU KEBAP ŞÖLENİ
Gaziantepliler çalışkan insanlardır? Altı gün çalışır yedinci gün yerler. Hafta sonları mesire alanlarında mangal keyfi yapılır. Ormandan çıkan dumanlar yangın yabancıları yangın var telaşına düşürür.
Söylenceye göre Gaziantep’te mesire alanı üzerinden helikopterle geçen Kenan Evren dumanları görünce. “İtfaiyeye haber verin yangın var herhalde” diye yanındakileri uyarır.
Gaziantepliler et yemeyi severler. En zengininden en fakirine kadar pazar günü herkes bir şekilde et yer.SALATAYA EKSTRA ÜCRET ALMAZLAR
Yemeklerde baharatı doğru kullanmayı iyi bilirler.
Lokantalarında yeşillik, salata bol olmak zorundadır. Salata ne kadar isterseniz isteyin ekstra hesap gelmez. Lokantalarda kebaplar hem karın doyurmalı hem göz doyurmalıdır.
DAMADA KATMER
Hafta sonları kahvaltının en önemli çeşidi katmerdir. Şehrin parklarında kilo vermek için yürüyüş yapanlar eve giderken katmer almayı unutmazlar. Zifaf gecesi sabahı arkadaşları damat evine katmer gönderilir.
HAMAMDA KÖFTE
Gazianteplilerin hamamları meşhurdur. Bir araya toplanan dostlar hamamda köfte yoğururlar.
SALÇA EV YAPIMI OLACAK
Gaziantepliler savaş yıllarından kalan bir alışkanlık olsa da kilerlerini yazdan doldururlar. Antep peyniri özel seçilir. Herkesin özel peynircisi vardır. Biber salçasını kendileri evde yaparlar.

gaziantep yemek44

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir