Gaziantep’e “Kırmızı Döner” Çok Yakışıyor

Kendine özgü mutfak kültürü bulunan Gaziantep’te en popüler yemeklerin başında Yuvarlama, Ekşili köfte, Analıkızlısı ve özgün baharatlı kebaplar gelir. Şimdilerde ise yörenin damak tadına hitap edecek, yaprak döneri ile meşhur Kırmızı Döneri görmekteyiz.

Gaziantep’in markaları ile meşhur caddelerinden Gazimuhtarpaşa caddesinde alış veriş keyfinin yorgunluğunu atmak ve alışılmış yöresel lezzetlerin dışında damağımıza hitap edecek bir yer aramaya koyulduk.

Cadde üzerinde ilk dikkatimizi çeken yerlerden birsisi “Kırmızı Döner” oldu. İçeri girdiğimizde temiz, nezih ve ferah bir mekânla karşılaştık. İç dekorasyonu, açık mutfağı ve en önemlisi menüsü dikkatimizi çekti. Menüyü görünce terim yerinde ise psikopata bağlandık.

Yanlış duymadınız aynen öyle oldu psikopata bağlandık. Çünkü menüler Psikopatça yazılmıştı.  Bir kaçından bahsedeyim.

İlki Piskopat; acıyı sevenlere, hatta çoooook sevenlere özel bir menü. İçerisinde özgün baharatları var. Lavaş ekmeğe sarılmış içerisinde soğan, maydanoz ve domates bulunuyor.  Et ve tavuk seçenekleri bulunuyor. Onun hemen yanında Pisikopa’ta göre daha az acılı bir dürüm menüsü var. Hele uzun hatta up uzun Sırık menüsü de dikkati çekiyor. Sebzeli döner, yarım ekmek Ankara, Paşa tombul ilk dikkatimizi çekenlerden.

Böylesine ilginç bir yere gelince menüdeki tercihi mekân sahibi ne sormak istedik. Mekânı karı koca çiftler işletiyor. Mücella Hasırcı Erçalık Hanım ve eşi H. Kürşat Erçalık beyefendi işletiyor. Kürşat Bey diğer müşterilerle ilgilene dursun bir Mücella hanımla Kırmızı dönerin hikâyesini dinledik.

Genç bir hanım olan Mücella Hanım gençlik yıllarından beri ailece gidilebilecek gönül ferahlığı ile yemek yenilebilecek damak tadına da uyacak bir mekân hayaletmiş.

Sonunda tüm aradıklarını Kırmızı Döner’de bulmuş. Türkiye’de 16 şubesi olan Kırmızı Döneri Gaziantep’e getirmenin hikâyesini ve kırmızı döner farkını anlattı bizlere.

Kendisi de bir Gaziantepli olan Mücella Hasırcı Hanım Gaziantepli damak tadını iyi bilen birisi. Bu damak tadını bozmadan alışılmış Gaziantep yemek listesinin dışına çıkmak istediğinde “Kırmızı Dönerle” tanışmış. O gün kırmızıya tutulmuş.

Mekân konsepti Kırmızı Döner’e ait her bayide aynı standartla yapılmış. En öne çıkan açık mutfak olması. Her şey sizin gözünüz önünde gerçekleşiyor. Özelikle hijyene dikkat edenler için bu durum mekânda fark oluşturuyor. Dönerler özel döner kesme makinaları ile kesiliyor. Mekânda çalışanlar, önlüğünden servis paketine kadar özgün tasarlanmış. Kırmızı döner yarı fastfood yarı restoran bir anlayışla hizmet veriyor. Mekân geniş ve ferah olması sebebi ile dernekleri, vakıflar, kadın günü organizasyonlarında ev sahipliği yapıyor.

Asıl ve en önemlisi ise kullanılan etler. Etler merkezden geliyor. Hem tavuk hem kırmızı et Helal kesim yapılıyor. Özelikle et döner kültürünün az olduğu Gaziantep’te çoğu yerde dönerler kıymadan yapılıyor. Kırmızı Döner’de ise parça etten yapılıyor. Kıyma etten yapılan dönerin içerisine her madde katmak mümkünken parça etten yapılan yaprak döner ise etin güzel yerlerinden oluşuyor. Kırmızı Döner’deki lezzet en büyük sırrı baharata gizli olduğunu anlıyoruz.  Kırmızı Döner Merkezlerinde özel eğitim görmüş ustalardan özel yapılmış sosların sırrını öğrenmeye çalışsak da ser verip sır vermiyorlar.

Kırmızı döner Sabah kahvaltısı menüsü ile başlıyor gece 22:00 kadar hizmet veriyor. Mekân’a çevrede çalışanlar, Gazimuhtar’da alışveriş keyfine keyif katmak isteyenler özelikle de akşamları aileler geliyor. En büyük müşterileri kitlesi ise Gaziantep damak tadına yakın bir yeme kültürüne sahip Arap turistler oluşturuyor.

Kırmızı Dönerde Mücella Hasırcı hanımla muhabbetimiz uzayıp gittikçe zamanın nasıl geçtiğini unutmuşuz. Bu kadar muhabbetten sonra sıra siparişe geliyor. Yarı şaka yarı ciddi menüsü ile arasında bir Piskopatlık yapalım istiyoruz. Çok acılı uyarısına aldırmıyoruz. Piskopat’ı yemeye başladığımızda ismin şaka, acısının ciddi lezzetinin mükemmel olduğunu görüyoruz.

Mekândaki güzellik, hizmetteki kalite, yiyeceklerdeki damak tadı tam Gazianteplilere göre olduğunu görüyoruz.  Bizi Piskopata bağlayan Kırmızı Döner, hizmetleri ile Gazianteplileri Piskopata bağlar görünüyor. Anlaşılan Kırmızı Döner Gaziantep’e yakışmış.

SİPARİŞ VER

(0342)2150516
(0342)2150691

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir