Gaziantep Müzeleri İle Tarih Yazıyor

Hamamları ile türkülere konu olan Gaziantep, son yıllarda müzelere ile dikkat çekiyor. Kentin dört bir yanında farklı konuları ele alan müze var. Şehrin giriş ve çıkışlarında müzelere yönlendirilen vatandaşlar, buraları gezmek ve bilgi almak isterse bir gününü ayırmak zorunda kalıyor. Kenti ziyarete gelen devlet büyükleri de müzeleri geziyor. Panorama Müzesi, Savaş Müzesi, Kent Müzesi derken Türkiye’nin en büyük müzesinin de hizmete gireceği günler heyecanla bekleniyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Şahinbey Belediyesi ve Gaziantep Müze Müdürlüğü müze çalışmalarına önem veriyor. Gaziantep Üniversitesi de, Gaziantep Kültür Tarihi Müzesi’ni açtı. İpekyolu üzerine kurulan Zeugma Kongre Kültür ve Müze Merkezi’nin açılışına da sayılı günler kaldı. 

Şehre hangi noktadan girerseniz girin, yolunuz bir müzeye düşüyor. Tarih düşkünleri müzeleri bir bir gezerken gün batıyor. Müzeleri gezmek için hiçbir iş yapmadan bir gününüzü geziye ayırmanız gerekiyor.  Zeugma kazı alanından çıkarılan önemli eserlerde Gaziantep’te sergileniyor, Gaziantep Savunması’nda kullanılar eserlerde. Etnoğrafik eserlerde Gaziantep’te, mutfak ve cam eserlerde. Tarih, kültür, sanat, yemek adına bütün müzelerin mevcut olduğu şehir, gizli hazinelerini bir bir keşfediyor. Bunu şehrin yöneticileri de dillendiriyor. Bugüne kadar sanayisi ve mutfağı ile Türkiye’nin ön gelen şehri, bundan sonra müzeleri ile dünyayı ağırlamak istiyor. Gaziantep Kalesi içerisine kurulan Panorama Müzesi’ne girmeden Karayılan, Şehikamil ve Şahinbey karşılıyor sizi. “Ben Antepliyim, Şahinim ağam, mavzer omzuma yük, ben yumruklarımla dövüşeğim.” sözleri yankılanıyor müzenin girişinde. Kalenin yazın serin kışın ılık ortamında, Gaziantep Savunması’nın unutulmaz günlerini yaşıyorsunuz. Müzeden çıkarken bir fatiha okuyup, en yakın müzeye adım atıyorsunuz. Kalenin çevresinde iki müze var; Cam Eserler Müzesi ve Emine Göğüş Mutfak Müzesi. Cam Eserler Müzesi’nde birbirinden güzel çalışmalar, gezginlerin gözlerinde parıldıyor. Emine Göğüş Müzesi ise Gaziantep yemeklerini anlatıyor. Bu müzeden yemek tarifleri almanız da mümkün. Bayazhan Kent Müzesi’ne uğramadan Gaziantep Mozaik Müzesi’ne düşüyor yolunuz. Birçok eserin yanında Zeugma kazı alanından çıkarılan eserlerinde sergilendiği müze, bugüne kadar birçok devlet büyüğünü ağırladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, IMF Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni sıralanabilecek bir kaç isim. Mozaikler hakkında bilgi alan seyyahlar, Bayazhan Ken Müzesi’ne gidiyor. Burada şehrin gelenek görenekleri ve sanatları enine boyuna anlatılıyor. Gaziantep gelenek ve görenekleri hakkında bilgi alan gezginlerin yolu Hasan Süzer Etnografya Müzesi’ne düşüyor. Bu müzede de etnografik eserler hakkında bilgi veriliyor. 45 yıllık bir hasret sonucundan 2 yıl önce açılan Gaziantep Savaş Müzesi ise Gaziantep’in düşman işgali günlerini anlatıyor. Bu müzede, savaştan kalan eserler tanıtılıyor. Gelen her ziyaretçiye, Fransız ordusunu bozguna uğratan ‘taktakı’ gösteriliyor. Bu alet, Gazianteplinin en zekasının bir ürünü. Güçlü Fransız ordusuna karşı silah bulamayan Antepliler, tahtadan yaptıkları ve bir G3 sesini çıkaran ‘Taktakı’ ile karşılık verir. Şehrin her köşesinden aynı sesi duyan düşman askeri şaşırıp kalır. Şehir merkezindeki müzelerin yanı sıra; Yesemek Açık Hava Müzesi, Zeugma kazı alanı, seyyahların uğrak yerlerinin başında.  

“GEÇMİŞTEN GELEN KÜLTÜRE SAHİP ÇIKIYORUZ”

Gaziantep’e 5’e yakın müze kazandıran Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, kültüre saygılı bir yönetim anlayışıyla çalıştıklarını belirtiyor. Güzelbey, “Gaziantep bilindiği gibi önemli bir sanayi şehri. Yatırım teşviklerini çok iyi değerlendiren halk, devlet desteği olmadan 4 organize sanayi bölgesini yaptı. 3 milyar dolar ihracat girdisi olan bir şehrimiz, 65 bin kişiyi istihdam ediyor. Dünyanın 140 ülkesine ihracat yapan bir iliz.” diyor. Gaziantep’in bir başta yönüne dikkat çeken Gazelbey, şehrin, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olması ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmasının Gaziantep’e ayrılacalık kazandırdığını anlatıyor. Güzelbey, “Gaziantep, Hz Ömer ile fethedildikten sonra Türk İslam medeniyetlerinin beşiği olmuş. Daima, sanayi ticaret, huzur ve barış şehri olmuş. Kültür ve turizm şehri olmuş. Sanayi kültürünün yerleşmesi ile birlikte sanayi ön plana çıkarılmış. Gaziantep’in kültürel değerlerine yakın geçmişe kadar kimse el atmamıştı. Son yıllarda Gaziantep’in çehresi değişti. Birçok önemli çalışmalar yapıldı, şimdi kültür ve sanatta da önemli bir şehiriz.” diye konuşuyor.

Geçmişten gelen kültüre sahip çıktığını anlatan Başkan Güzelbey, diğer taraftan da geleceğe güvenle bakmak gibi bir misyon üstlendiklerini ifade ediyor. Gaziantep’in bir sanayi şehri olmasının yanı sıra; kültür, turizm ve tarih şehri olması içinde büyük gayret sarf ettiklerini anlatan Güzelbey, “Son yıllarda Gaziantep’e 5 tane büyük müze kuruldu. Gaziantep Kalesi’ni merkez almak üzere kale çevresindeki tarihi eserler restore edildi, kale çevresindeki tarihi ve turistik mekanların hizmete girdi. Şuanda yabancı turist konusunda çok fazla bir pörtföye sahip değiliz. Ama yerli turist konusunda son 2 yıldır altın çağ yaşanıyor. Çünkü bir taraftan müzeler, bir taraftan kale, bir taraftan da kale çevresindeki tarihi eserlerin restore edilmesi, yemeklerimiz, tatlılarımız. İnsanları buraya bağlıyor.” diye konuşuyor.  

Yabancı turistleri çekmek için dünyanın ikinci mozaik müzesinin tamamlanmasını beklediklerinin altını çizen Güzelbey, “Müzenin hizmete girmesiyle, yabancı turist sayısında artış bekliyoruz. Önceki yıllarda Gaziantep’e çok sayıda yabancı turist gelirdi. Gaziantep yabancı turistlerin merkezi noktasındaydı. Burayı gezdikten sonra çevreyi gezerlerdi. Ancak Türkiye’nin yaşadığı sıkıntılar ve terör belası yabancıların özellikle bu bölgeye gelmesini engelledi. Bizim çabalarımız. Gaziantep’in müzeler şehri olarak tanınması.” ifadelerini kullanıyor. 

ADEM YILMAZ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir