1480236615962

Gaziantep Dürüm Cumhuriyeti

Yola çıkan gezginler için en büyük harcama kalemlerden birisi yemeklerdir. Türkiye’nin lezzet başkenti, Gaziantep için bu istisnai bir kaidedir. Şehrin hemen her köşesinde birbirinden farklı lezzetlerin sunulduğu dürümcülerde çok ucuza açlığınızı giderebilirsiniz.
Kadim tarihi, kendine özgü kültürü ve en önemlisi ödüllü yemekleri ile turizm şehri olan Gaziantep’te dürüm kültürü her geçen gün daha popüler hale geliyor.
Fırından yeni çıkmış yöresel küncülü pide arasına konulan yöresel lezzetlerin satıldığı dürümcülerin önünde öğle vakitleri sıra oluşuyor. Hemen her köşede bulabileceğiniz dürümcüler Gaziantep’in fast food kültürünü oluşturuyor.
Gaziantep için dürüm bir kültür meselesi, çalışanlar için hızlı pratik, işçiler için ucuz, öğrenci için makul, yerel halk için ise bağımlılıktır.

DÜRÜM GAZİANTEP’E ÖZGÜ BİR KÜLTÜRDÜR

Gazianteplilerin yemek yeme alışkanlıkları çatal kaşıktan çok dürüm şeklindedir. Halk arasında yerleşik söylem bunun ip ucunu ele verir. “Gaziantepli yemeye hiç bir şey bulamasa dahi bayat ekmeği sıcak küncülü arasına yatırır dürüm eder yer”denir.

Gaziantep'te her sokakta birbirinden lezzetli dürümcü bulmak mümkün

Gaziantep’te her sokakta birbirinden lezzetli dürümcü bulmak mümkün

Dürüm çeşitleri iki lira ile on lira arasında özelliğine göre değişenlik gösteriyor. Fiyatı makul olduğu için maddi durumu zayıf olanların uğradığı mekanlar olarak düşünülmesi sizi yanıltabilir. Gaziantep’te dürümcüler en fakirinden en zenginin belki de ortak takıldığı mekanlardır. Özellikle bazı dürümcüler şehirde zincir kurmuşlar en popüler şubeleri en lüks semtlerdedir. Burada en büyük etki yöresel lezzetlerin damak tadına uygun yapılıp satılmasıdır. Türkiye’nin her yerinde Hamburger, Pizza zincirleri tutulurken burada dürümcüler revaçtadır. Cevizli Köfteci zincirlerinin sahibi Namık Baylar dürümün Gaziantep’te bir kültür olduğunu söylediği. Baydar’a göre “Dürüm en ucuza doyum sağlayan aynı zamanda yöresel lezzetleri içinde barındırdığı için meraklılarına lezzet çeşnisi sunan bir yemek kültürüdür. Çeşitleri, sunumu, beslenmedeki konumu ile Gaziantep’e ait bir fastfood kültürüdür.”

DÜRÜM YEMEK HÜNER İSTER

Dürüm yemek bilmeyenler için zahmetlidir. Özellikle sosu, yağı bol dürümleri yemek maharet ister. Dürüm ekmeği küncülü pidenin alt kısmı içeri gelecek şekilde malzemeler dürüm pidesinin içersine yatırılır. Eğer tırnaklı tarafını içeri kursanız dürüm kırılabilir. Dürüm çeşidi, pivazı, tuzu, baharatı atılır. Dürüm pidesi ikiye katlanır. Sağ el alttan sol elle üstten kavranır .Hafif öne eğilerek, dürüm yirmi beş otuz derecelik açı ile tutularak yenir. Yeme şeklinden bu kadar ayrıntılı bahsetmemin sebebi ilk defa yiyenler genelde bunu başaramazlar. Dürümler dökülür, Parçalanır, yağı akabilir.

DÜRÜM PİVAZLA YENİR

Dürümler pivaz olarak adlandırılan yeşillikler ile süslenir. Maydanoz, Nane, Soğandan oluşan karışımlardır. Salata, turp, acı biber, biberiye, gözlenmiş biber, ayran, şalgam dürümün vazgeçilmezleridir. Gastronomi şehri Gaziantep’te kebaplar, yöresel yemekler yanında hem ucuz hem farklı lezzetler seviyorsanız dürümcülere mutlaka uğrayın. EN

POPÜLER DÜRÜMLER ÇELİTLERİ

Nohut Dürümü

Baklavadan meşhur, kebaptan popüler, Nohut Dürümü
Baklavadan meşhur, kebaptan popüler, Nohut Dürümü

Gazianteplinin sabah kahvaltıda, öğle, akşam yemeğinde tattığı lezzettir. Bölgede nohudun çok yetişmesi sebebi ile nohut dürüm çeşitlerinin başında gelir. Hakikisi kemik suyunda haşlanmış nohutlardan oluşur. Özel olarak haşlanan nohutlar özel baharatlar ile süslenir. Bütün, ezme, sade, acılı şeklinde dürüm olarak servis edilir.

Köfte Dürümü

Etsiz köfte olarak meşhur olmuştur. Simit (ince bulgur) salça, baharat ile yoğrulur. Her dürümcünün kendine özgü lezzeti vardır. Köfte porsiyon olarak çok azda olsa servis edilir. Ama asıl özelliği sıcak pide arasına yatırılarak servis edilmesidir.. Yeşilliği (pivaz) isteğe göre konularak servis edilir. Az tüketilen mekanlarda elle yoğrulsa da bugün köfte zinciri olan mekanlarda fabrikasyona geçilmiş her gün tonlarca köfte imal edilmektedir. Dürümcülere sadece toptan imalat yapan iş yerleri bulunmaktadır.

Etsiz Köfteyi Şehrin hemen her dürümcüsünde bulabilirsiniz
Etsiz Köfteyi Şehrin hemen her dürümcüsünde bulabilirsiniz

Tavalar

Patates, domates, biberden oluşan genelde çarşı fırınında pişirilen, tavuklu, etli, sosisli tavalar her dürümcüde görülür.

Kavurma

Ciğer sevenler için ciğer kavurma dürümü en güzel dürüm çeşitlerinin başında gelir. Ciğer sevenler diğer dürümlerden önce aperatif olarak yarım kavurma dürümünü önden alırlar. Ciğer kavurmalar sürekli altında yanan ateşi ile sıcak olarak servis edilir.

Ökçe

Gaziantep özgü bir lezzet olan Ökçe(Öcce) bir nevi mücver olarak ta bilinir. Yeşil sarımsak, yeşil soğan, nane, yumurta ve baharatlardan oluşur. Doğal bir antibiyotiktir.

Kebap Dürümleri

Kebapları ile meşhur Gaziantep’te kebapları dürüm usulü yerseniz daha ucuza mal olur. Tavuk, Kuşbaşı, Kıyma, Cağırtlak (ciğer) mangalda şişte pişirilir. Küncülü ekmeğin arasına çekilerek yenilir.

Kızartma Dürümleri

Her dürümcünün kendine özgü dürüm çeşitlerini bulabilirsiniz. Patates, Patlıcan, Kabak, Biber kızarmaları, dürümcülerin hem ana dürümü hem de diğer dürümleri süsleyen dolgu lezzetleridir.

GAZİANTEP’İN MEŞŞHUR DÜRÜMCÜLERİ

Gaziantep hemen her köşede bir dürümcü bulmak mümkündür. En popüler olanları, Köftesi ile markalaşmış Cevizli Köfteci, Nohut dürümü ile öne çıkan Adil usta, Fiko, Sıcak dürümleri İle Dürümcü Recep, Habeş Usta, et dürümleri öne çıkanlar Köşk Kebap, Ahmet usta, Ciğerci Mustafa, Ciğerci Ali Haydar ustadır.

HASAN MAHİR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir