GAPGENÇ Festivali Büyük İlgi Gördü

Türkiye’nin en büyük gençlik festivali olma özelliği taşıyan GAPGENÇ Festivali farklı kültürlerden gelen gençlerin farklı görüş açılarını algılamaları ve duyguları paylaşırken rahat bir platformda olmalarını sağlamak için yola çıkılarak Mardin ve Batman’dan sonra Gaziantep’te gerçekleştirildi.

41 ülkeden ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen yaklaşık 2 bin gencin katılımıyla ‘Gençliğin katılımı ve gönüllülük’ teması altında Gaziantep Gençlik ve Kültür Evi Derneği ev sahipliğinde gerçekleşen festival, binlerce genç ve gençlik alanında çalışanları bir araya getirdi.

RENKLİ GÖRÜNTÜLER-

Gençlerin katılımı ve gençler arasında hoşgörü bilincinin geliştirilmesi temeline dayanan GAPGENÇ Festivali Ulusal Ajans AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı, GAP İdaresi ve Gaziantep Valiliği’nin destekleriyle gerçekleştirildi.

Mardin ve Batman’da olduğu gibi Gaziantep’te de gençler paylaşabilmenin eşsiz mutluluğunu, gönüllülüğü ve işbirliğini yeniden keşfederek yepyeni bakış açıları kazandı.

GAP Bölgesi il ve ilçelerindeki gençler başta olmak üzere farklı açılımlar ve ortaklıklar katacağı düşünülen, yurt içinden ve yurt dışından farklı sosyal katmanlardaki gençlik alanında çalışan gönüllü ve profesyonel gençler ve gençlik STK’ları ve gençleri hedef alan festival 3 gün boyunca Demokrasi Meydanı ve İstasyon Meydanı’nda atölye çalışmaları, konserler, sergiler, canlı performanslar, çeşitli kültür ve sanat etkinlikleriyle Gaziantep’te renkli görüntüler ortaya çıkardı.

Gençler festival sayesinde ayrıca sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak çalışmak yoluyla inisiyatif almaya ve sosyal hayata katılmaya teşvik edildi.

Binlerce gencin oluşturduğu Kortej yürüyüşüyle başlayan festivale Gaziantep Gençlik ve Kültür Evi Derneği ev sahipliği yaptı. Kortejde Gaziantep Gençlik ve Kültür Evi’nin oluşturduğu 20 gençten oluşan ritm grubu da gösterileriyle büyük beğeni topladı. Yürüyüş boyunca pankart açan gençler davul zurna eşliğinde halay çekti. Şarkı ve türkülerle gerçekleştirilen kortejin ardından Türkiye’nin 81 ili ve dünyanın 41 ülkesinden gelen gençler İstasyon Meydanı’na yürüdü.

Festivalin açılışında konuşan Vali Süleyman Kamçı, Dünya gençlerini araya getiren, bu festivale hepiniz hoş geldiniz. Aslında sizler bir anlamda çok şanslısınız. Çünkü bundan 20-30 yıl öncesini baktığınız zaman o zaman ki gençler değil başka bir ülkeye gidip onlarla tanışmak kendi çevre illerine bile gidemiyorlardı. Ancak şimdi gençliğe devletin gençlere verdiği önem sayesinde bugün burada dünya gençleriyle bir araya geldiniz. Bu festivalde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum dedi. GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil ise gençliğin önemine değinerek, Yeniliklere açık genç nüfusumuz kalkınmanın en önemli unsurudur. Bu nedenle hazırladığımız her projeye gençlerimizi de dahil ediyoruz. Hayata geçirdiğimiz bir çok projede dinamik genç nüfusumuzu da aramıza aldık. Burada farklı ortamlardan gelen gençlerimiz birbirlerinin karşılıklı olarak kültürleri tanıyacaktır diye konuştu.

Festival dünyaca ünlü sanatçı ve grupları da ağırladı. İstasyon meydanındaki festivalin ilk günü ‘Disco disco partizani’ şarkısıyla tanınan ve asıl adı Stefan Hantel olan Alman şarkıcı-prodüktör Shantel sahne aldı. Shantel’in ‘Disko partizani’ şarkısına gençler de eşlik etti.

Romen müzikleri, geleneksel Balkan müzikleri ile çeşitli mixler yapan Shantel’in gençlere sık sık ‘Haydi Gaziantep’ diye Türkçe seslenmesi de sempati topladı. Geleneksel Türk müziği usullerinden ve elektronik müziğin olanaklarından yararlanarak, kendi tarzlarını yaratan ‘Babazula’ grubu da festivalin sürpriz konuklarından oldu. Festivalde ayrıca Dolapdere Big Gang, Mustafa Özarslan, Yabancı Değiliz, Gipsy Cimbalom Band, Triana Park, Aylin Aslım, Güneşe Doğru ve Hayko Cepkin konserleri İstasyon Meydanı’nda gençlerle buluştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir