eskizamanterzisi

Eski Zaman Terzisi Modern Zamana Hitap Ediyor

Eski Zaman Terzisi Ökkeş Kaya yöresel kumaşlardan yöresel kıyafetler dikiyor. Turizme ve okulların folklor ekiplerine yönelik elbiseler meraklılarını büyülüyor.
Gaziantep’in tarihi kemikli bedesteninde 56 yıllık terzilik yapan Ökkeş Kaya, insanların terzi yerine hazır giyim mağazalarından giyinmeye başlamasından sonra gelenekleri yaşatmak için özelde Gaziantep’e genelde her yöreye özgü kıyafetler dikiyor.
Her elbisenin üzerine işlediği motiflerin bir anlamı bulunuyor.
Gaziantep yöresine özgü bugün aşırtmalı Aba güreşlerinde giyilen Abalar, Kutnu kumaşından yapılmış gömlekler,barak yöresine özgü üç etek kostüm, Ahmediye, Çiftetelli kostümü, Mersin Silifke, Adıyaman, Hatay, Ege yöresine ait giysiler tasarlıyor.
Ökkeş Kaya’nın Bindallı gelinlikleri büyük ilgi görüyor. Bindallının hikayesini Anlatan Ökkeş Kaya ” Genç kızlar gelinlik yaşına geldiklerinde anneleri ellerine kasnak verir kızlara kendi düğünlerinde giyecekleri bindallısını diktirirmiş.Anneler bu şekilde kızlarının yanlış işler uğraşmak yerine kendi gelinliklerini işlemelerini sağlarlarmış.
Elli Altı yıllık terzilik yaşamına bir çok yaşanmışlık sığdıran Ökkeş Kaya ilerleyen yaşına aldırmaksısın öz kültürümüze yeni modeller kazandırmaya devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir