Eski Hatıralar Müzesi yada Tesbihciler ve Saatçiler Kahvehanesi

tebihciler
tesbihciler ve saatçiler kahvehanesi

Anadolu’nun köyünden metropol şehirlerine kadar vazgeçilmez tek ortak sosyalleşme ortamı kahvehanelerdir. Çayların bahane edildiği muhabbetler uzar gider kahvehanelerde.  Gaziantep’te öyle bir kahvehaneye misafir oluyoruz ki kahvehanede çay şahane, ticaret bahane, muhabbet ise kahkaha ve hüzünle karışık bir tiyatro oyununu andırıyor.

Masaların üzerinde iskambil kağıtları okey taşlarından çok saatler, tespihler, çakmaklar, bıçaklar, hançerler, takılar serilmiş. Burası Tesbihciler ve Saatçiler ve kahvehanesi olarak hizmet veriyor. Satılan ürünlere ve satıcılara bakıldığından bu kahvehaneye Eski Hatıralar Müzesi demek de mümkün görünüyor.

Kendini arayanların ve kendini kaybedenlerin uğrak yeri bu kahvehanenin müdavim satıcıları Gaziantep yanında Adıyaman, Adana, Mardin, Diyarbakır’dan geliyor.

Masalar üzerinde alıcısını bekleyen çoğu antika bu sihirli eşyalar meraklılarını adeta büyülüyor, esir ediyor. Satıcılarını da alıcılarını da antika bağımlısı hale getiriliyor.

Yaşları ellinin üzerindeki satıcılar her gün bu kahvehaneye geliyor. Yanlarında getirdikleri ürünlerini özenle kahvehane masalarının üzerinde sergiliyorlar. Her masa bir satıcı tezgahı gibi dizayn ediliyor. Alıcılar ürün masasının yanının da bulunan tahta masada çaylarını içerken hem muhabbet ediyor hem de ürünleri inceliyor. Modern zamanların satış tekniklerine ve konseptlerine inat dokunarak hissederek ve muhabbet ederek alışveriş yapılıyor.

Tesbihciler ve Saatçiler kahvehanesinde otuz beşin üzerinde satıcı var. Kahvehaneye masa parası ödemiyorlar. Kiralar çay parasından çıkıyor. Kahvehane sahibi satıcılara ve müşterilerine sattığı çaylardan gelirini çıkartıyor. Sekiz yıldır müşterileri ile bir olan kahvehane sahibi bir aile olduklarını belirtiyor.

Kahvehane sahibi Mevlut Özgür Saatçi ve Tesbihcilerin eskiden Gaziantep’in Şıra Hanı yanında bulunan pazar yerinde hizmet verdiklerini buranın yıkılması ile açıkta kaldıklarını, kendilerinin kapı açtıklarını belirtiyor.

Satıcılara kahvehanenin yanında bulunan et hali ve pazar yerinde satış yeri gösterilmiş. Kışın soğuk yazın sıcak olduğu için sığınacak bir yer arayan satıcılara kahvene sahibi mekanını açmış. Sekiz yıldır beraber yaşayıp gidiyorlar.

Satıcıların bir kısmı bu işi yarım asırdan fazladır yapıyor. Artık bu meslekleri, kaderleri olmuş. Bazıları buranın eski müşterileri emekli bankacı, gazeteciler onlarda buraya tutulmuşlar.

Satıcılar ticaretten çok saatlerin tespihlerin esiri olmuşlar. Onlarsız hayatın bir anlamı yok gibi. Her satıcının bir farklı hikayesi var. Ama hepsinin ortak yanı antika tutkunu olmalarıdır.

Her gün bir işe gider gibi kahvehanelerine gelip masaların üzerinde sergilerini açıyorlar. Müşterilerin yoğunluğuna göre tezgahlarını topluyorlar. Kimileri hayattan kaçıyor, kimileri bu antika eşyalarla hayat buluyor.

Cuma dayının masasına konuk oluyoruz. Çayları söylüyor. Masasının üzerine dizilmiş saatlerin ve kendisinin hikayesini konuşuyoruz.

Atmış dokuz yıldır bu işi yapan Cuma Dayı sadece saat satıyor. 50-60 yıllık marka saatleri masanın üzerine dizmiş. Saatlerin her birinin ayrı hikayesi var. Her biri ayrı bir zamanda durmuş eski/eskimeyen saatler meraklıları alıcıların gözlerini kamaştırıyor.

Hemen yanındaki tespih satan kravatlı eski köşe yazarı, gazetecilik günlerinin anıyor. Sarı basın kartının hikayesini sonra tespihlerin hikayesini anlatıyor.

Az ilerde tezgahına gömülmüş Abidin Dayı antika alıcılarının eski müdavimlerinden iken şimdi satıcılık yapıyor. Emekli bir banka müdürü. Ama saatler tespihler onu esir almış.

Tesbihciler ve Saatçiler kahvesine sığınmış bu eski zaman insanlarının masalarındaki eskimeyen orijinal markalı antika kol saatleri, birbirinden farklı Oltu taşı, kehribar tespihler, hatırası geçmiş eşyalar meraklılarını bekliyor.

HASAN MAHİR

www.hasanmahir.com

 

DSC_0058 DSC_0057 DSC_0056 DSC_0055 DSC_0054 DSC_0045 DSC_0048 DSC_0051 DSC_0052 DSC_0053 DSC_0039 DSC_0040 DSC_0042 DSC_0043 DSC_0044 DSC_0038 DSC_0037 DSC_0036 DSC_0035 DSC_0034 DSC_0029 DSC_0030 DSC_0031 DSC_0032 DSC_0033 DSC_0028 DSC_0071 DSC_0070 DSC_0068 DSC_0065

tebihciler
tebihciler
Tesbihciler ve Saatçiler Kahvehanesi
Tesbihciler ve Saatçiler Kahvehanesi

DSC_0061 DSC_0062

Tesbihciler ve Saatçiler Kahvehanesi
Tesbihciler ve Saatçiler Kahvehanesi

NASIL GİDİLİR

Gaziantep Direkçi pazarı bitiminde Et halinin yanında bulunmaktadır. Şan Tesbihciler Kıraathanesi. İsmet Paşa Mah. Mehmet Seyit Güzel Cad. No: 6/A Yeni Pazar Yeri Yanı Şahinbey/ Gaziantep

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir