DSC_0025

Masal Vadisi Anaokulu’nda Bir Masal Kadın

DSC_0025Gaziantep’te hizmet veren Özel Masal Vadisi Anaokulu kurucusu Mukrime Polat Eğitim dünyasındaki yükselişini anlattı

“Bizimkisi Çocuk İşi”

Gaziantep’te yedi yıldır okul öncesi eğitimde hizmet veren, İşini anlatırken “Bizimkisi çocuk işi” diyen, Özel Masal Vadisi Anaokulu kurucusu Psk Dan. Mükrime Polat’la Masal gibi bir söyleşi yaptık.

Özel Masal Vadisi Anaokulu kaç yıldır hizmet veriyor?

Özel Masal Vadisi Anaokulu 2005 yılında mütevazı bir binada kuruldu. O günden günümüze kadar Gaziantep eğitimine kendimize özgü anlayışımızla hizmet veriyoruz.

Okulunuzun ismi neden masal vadisi?

masalvadisi1Masallar kirlenmemiş bakir alana benzer. Hep iyiler kazanır, Hep güzellikler ön plandadır. Yani Masallar daha insani, daha güzeldir. Çocuklarımız temiz fıtratlarında kalsın diye Masal Vadisi olarak belirledik. Çocuklar Masallarla güzel, Masallar çocuklarla güzeldir.

Kurumunuzda bulunan etkinlik alanları nelerdir?

Kurumumuz bugün okul öncesi eğitimde fiziksel olarak Gaziantep’in en iyi okulları arasında yer alıyor. İki yıldır yeni binamızda hizmet veriyoruz. Binamızı merdiven basamaklarından pencere mizanpajına kadar çocukları güvenliği en öncelikli konu olarak planlandı. Okulumuz servis araçları trafik sorunu yaşamadan kendi servis kapımızdan okulumuza gidip gelmektedir.

947308_462748480478016_81584104_nOkulumuzda geniş ve ferah on altı derslik, iki yüz metre kare çok geniş bir oyun etkinlik alanı, Büyük bir spor salonu, öğrencilerin etkinliklerini sergileyebileceği sinema ve gösteri salonu, 250-300 öğrencinin aynı anda yemek yiyebileceği yemekhanesi, Öğrencilerin uyuya bileceği iki adet uyku odası, Bildiğiniz gibi Gaziantepliler yüzmeyi seviyor bu sebeple çocuklarımızın yüzme dersi alabilmesi için yüzme havuzu bulunmaktadır.

Çocuklar Özel Masal Vadisi Anaokulunda okul öncesi eğitim dışında hangi eğitimleri alıyor?

Okulumuzda okul öncesi etkinlikler dışında, çocukların fiziksel gelişimi için beden eğimi öğretmenimiz ile birlikte Jimnastik derslerimiz var. Bünyemizde bulunan havuzumuzda yüzme derslerimiz var. Beden eğitimi öğretmenlerimiz çocuklara eğlence ile yüzmeyi öğretiyorlar. İngilizce öğretmenlerimiz eşliğinde çocuklarımıza İngilizce öğretiyoruz. Her öğrencimiz bir Uzman folklor hocalarımızla farklı yörelere ait oyunlar hazırlanıyorlar. Seçmeli olarak mental aritmetik veriyoruz. Müzik, Orff, Gösteri sanatları, Geleneksel oyunlar, Bilgisayar ve değerler eğitimi Özel Masal Vadisi Anaokulunun eğitiminin temel taşlarını oluşturuyor.

Okulunuzda dersler dışına hangi etkinlikler yapıyorsunuz?

942814_462753440477520_334419909_nOkulumuzda çocuklarımızı ilkokulu ve hayata hazırlamak için sürekli etkinlikler yapıyoruz. Okulumuz sosyal bir okul Müze, Hayvanat bahçesi, Botanik parkı, Gezegenevi gibi şehrimizin gezi mekânlarını geziyoruz. Çocuklarımızla sinemaya, tiyatroya gidiyoruz, Sergiler açıyoruz. Okulumuzda özel günleri kutluyoruz. Her yıl yılsonu gösterimiz ve etkinlik sergimiz oluyor.

Sizi diğerlerinden farklı kılan nedir?

Öncelikle vurgulamak isterim ki bizim işimiz çocuk işi. Biz eğitimimizi, sanatımızı, yemeğimizi, binamızı çocuklara göre ayarlıyoruz. Bizi biz yapan en güçlü ifade “güven”dir. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Dünyanın en değerli varlığı çocuklarımızdır. Velilerimiz onları bize emanet ediyor. Biz onların güvenini ile her gün büyüyoruz. İkinci ilkemizde “şeffaflık”tır. Biz fiyatımızdan eğitimimize, okuldaki bir olayda şeffaf oluyoruz. Üçüncü özelliğimiz “tecrübe”dir. Biz işimizde uzmanız. Bu işi çok iyi biliyoruz.

Öğretmen ve çalışanlarınızdan bahseder misiniz?

İnsan kaynakları birimimizin en büyük ilkesi şudur. Biz okulumuza idareci, öğretmen, temizlikçi, ahçı, güvenlikçi ne alırsak alalım ilk aradığımız özellik “çocukları sevip sevmediğine” bakıyoruz. Sonrasında alanındaki uzmanlığa, tecrübeye bakıyoruz. Biz biliyoruz ki sevgi olmadan çocuklarınıza hiç bir şey öğretemezsiniz.

Yedi sekiz yıllık bir okul öncesi tecrübeniz var. Bundan sonraki hedefiniz nedir?

Öncelikle şunu belirteyim ki her şey hayalle başlar. Hayaller düşünceye, düşünceler somuta dönüşür. Şuan somut olan hedefim, dünyanın en iyi eğitim veren anaokulunu oluşturmak. Geleceğe ait düşüncem ilkokul açmak, hayalime gelince dünyanın yörüngesini belirleyecek bir Türkiye için dünyada söz sahibi bir üniversite açmak. Olur, mu bilmem. Ama mülkün sahibi siz isteyin verim diyor.

Siz kurucu olmanın yanında psikolojik danışmansınız. Veliler anaokulu seçerken nelere dikkat etmeliler?

532769_303974246355441_404506752_nBiz millet olarak ev alacağımız zaman boyasına bakarız. Hiç birimiz deprem riskini araştırmayız. Araba alırken ilk sorduğumuz soru “boya var mı?” olur. Aracın motorunu en son sıraya koruz. Demek istediğim şudur ki asıl olana bakmak lazım. Asıl olan şey iyi bir eğitimdir. İyi bir eğitim içinde en önemli nokta güvendir. Çocuğunuzu sevebileceklerine, Her türlü olayda size açık olabileceklerine ve tecrübelerine güvenebiliyorsanız sorun yok demektir. Bu konuda içiniz rahatsa sosyal olanaklarına, eğitim kadrosuna, eğitim felsefesine bakmalarını öneririm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir