Mütercim Asım Caddesi “Modernle Klasiğin Kesistiği Yer”

Zamanla her şey eskir. Yelekteki köstekli saat eskir. Sokaktaki lamba eskir. Ayağımızdaki ayakkabı ile beraber kaldırımlar eskir. Yürüdüğümüz sokaklar, alışveriş yaptığımız çarşılar eskir.  Akreple yelkovanın kıskacında kalan her şey zaman içerisinde eskimeye yerini yenisine bırakmaya mecburdur. Gaziantep en güzide alış veriş mekanlarından birisi olan Mütercim Asım Caddesi ise her daim yeniliğini korumakta. Dün olduğu gibi bugün de değişimi yakalamış Gaziantep’in güzide alış veriş mekanlarını içinde bulundurmaya devam eden bir çarşıdır.

Zamanın en modern çarşısı olan Mütercim Asım Caddesi, yeni ve modern çarşılar açılmasına rağmen onun yerini dolduracak bir çarşı henüz oluşmadı. Mütercim Asım klasikle modern çizginin kesiştiği Gaziantep’in en nadide çarşısından birisi.

Mütercim Asım Caddesi’nin dünden bugüne kadar ki yaşam öyküsünü dinlemek, vitrinlerde ürün sergileyen cansız mankenlerin anılarına ortak olmak isterseniz buyurun Mütercim Asıma.

Mütercim Asım Caddesi adında anlaşılacağı üzere Gaziantep’in tercüme eserleri ile meşhur büyüklerinden birinin adı ile anılmakta. 19. yy. yılda yaşayan Mütercim Asım tarihçi ve çevirmen birisidir.. Çok sayıda yabancı eseri Türkçe’ye kazandırmış bir Osmanlı aydınıdır.. Onun adını yaşatmak, ona bir şükran sunmak için  Gaziantep’in en gözde alış veriş caddelerinden birine onun ismi verilmiş. Cadde onun adına paralel anlam taşımış. Gelişen ve değişen Gaziantep’in iyi bir tercümanı olmuş. Bu caddede İş bankası başta olmak üzere diğer bankalar uzun süre hizmet verdikleri için Caddenin ismi, İş bankası caddesi, Bankalar Caddesi olarak da anılmış.

Bugün Mütercim Asım caddesi olarak bilinen cadde Karagöz caddesi ile Gaziler caddesini bir birine birleştiren güzide bir alış veriş merkezidir. Gaziler Caddesinin trafiğe kapalı olması sebebi ile Balıklı parkından alışveriş keyfine başlayanlar, alış veriş keyiflerini Mütercim Asım Caddesi ile taçlandırırlar. Karagöz Caddesinde bulunan pasajlarla alışverişini noktalar.

Caddenin Karagöz girişinde bulunan Osmanlılardan kalma bir bina önceleri kervansaray ve Sabun fabrikası olarak kullanılmış. 1960 yılında Faruk Dai bu binayı Konya’da gördüğü bir pasajdan esinlenerek pasaj haline getirmiş. Gaziantep’in ilk pasajı “Büyük Pasaj” olarak tarihteki yerini almış. Gaziantep’li esnaf pasajda iş yapamayacağını düşünerek iki yıl pasaja taşınmamış. Esnafı ikna eden Faruk Dai bu sefer buraya getirdiği esnafa müşteri bulmakta zorluk çekmiş. Gaziantep’te pasaj kültürü olmadığı için, insanlar pasajın kapısından içeriye bakıp gidiyorlarmış. Hiç kimse bırakın bir şeyler almayı, içeri bile girmiyormuş. Pasajda hediyeli çekilişler düzenlenmiş. İlk defa yürüyen merdiven konularak müşterilerin ilgisi buraya çekilmeye başlanmış. 

İnsanlar pasaj kültürüne alışmışlar. Pasajda büyük bir iş potansiyeli oluşmuş. Pasajın bu müşteri potansiyeli bu günkü Mütercim Asım Caddesi’nde yaşayan insanları da harekete geçirmiş. İnsanlar birer ikişer evlerinin altında dükkanlar açmışlar. Cadde zaman içinde gelişmiş. Dünyanın ve ülkemizin gelişimi ile beraber caddede gelişmeyi, değişmeyi.başarmış. Gelişen caddede girintili çıkıntılı olan sokaklar zamanla düzeltilmiş. Eski evlerin yerini daha  düzenli binalar süslemiş. Cadde çok farklı ürünlerin satıldığı mağazalarla dolup taşmış.  Cadde de İki yönlü devam eden trafik tek yönlü olarak bir süre insanlara alış veriş imkanını sunmuş. Celal Doğan’ın Belediye başkanlığı döneminde esnafında isteği ile Cadde araç trafiğine kapatılmış.

Araç trafiğine kapatılan cadde, ışıklandırılması, mizanpajı, dekoru, cadde döşemesi ile farklı bir görünüm kazanmış. Bu görünüm caddenin tam ortasında bulunan havuz ve onun içerisine dikilen güvercin figürlü anıtla tamamlanmış. Mekandaki değişimler mağazalara da yansımış. Mağazalarda hem binalarını hem de ürünlerini yenilemişler. Cadde dış görünümü ve mağazalarının dizaynı ile bir estetik alış veriş caddesine dönüşmüş. Caddede bulana mağaza çeşitliliği yerini giyim üzerine mağazalara bırakmış.

Cadde üzerinde sağlı sollu giyim, ayakkabı, çanta ağırlıklı mağazaların açılmasına sebep olmuş. Vitrinler günün modasına takip edenlerin zevklerine göre düzenlenmiş. Gaziantep ve Güneydoğunun yüksek gelirli insanlarının en gözde alış veriş mekanı olmuş.

Caddenin nerede ise tarihi ile yaşıt “Yaprak, Oyasan çanta, Haşmet Kundura, Lalezar, Dericiler, Hakko “ gibi mağazalar bugün bu caddenin en eskileri olarak varlıklarını ve güzelliklerini hala korumaktalar. Eski esnaflar dostluklarını tazelemek, hatıralarını devam ettirmek yeni gündemleri paylaşmak için her Çarşamba yemekte bir araya gelmeyi adet edinmişler.

Büyük pasajın açılması ile kurulan Mütercim asım Caddesi, Halep pasajı ile daha da hareketlenmiş. Bugün pasaj geleneğinin modern hali olan; Turistik Gaziantep Çarşısı, binasının güzelliği, sosyal olanakları ve Mütercim Asım Caddesine açılan kapısı  ile Caddeye daha da hareketlilik kazandırmıştır.

Cadde esnafının güler yüzü, eski dostlukları; bu caddenin daha çok zaman Gaziantep ve Güneydoğunun alış veriş cazibe merkezi olmaya devam edeceğini gösteriyor.

Gaziantep’te yeni alış veriş caddeleri açılmasına rağmen şehrin büyük bir bölümü, Gaziantep ilçeleri, köyleri, civar illerden gelenler alışverişlerinin çoğunu buradan yapıyor.

Caddede araç trafiğinin olmaması daha rahat alış veriş yapmanıza yardımcı oluyor. İş yerlerinin güvenilirliği insanları ister istemez bu caddeye çekiyor. Gaziler caddesinin de trafiğe kapalı olması insanların araçlardan uzakta ailece çocukları ile beraber alış veriş yapma imkânı bulmaları Mütercim Asımın cazibesine cazibe katıyor.

Mütercim Asım Caddesi’nin trafiğe kapalı olması araçları ile alışverişe gelenleri endişelendirebilir ancak caddeye yakın yerlerdeki otoparklar araçla da gidip alışveriş yapmanıza yardımcı oluyor

Mütercim Caddesinin esnaf ve müşterileri caddenin zeminine döşenen mermerlerden şikayetçi. Yağmurlu ve karlı havalarda zemindeki döşemeden dolayı kayma tehlikesi oluşturuyor. Belediyenin bu konuya bir an önce el atması gerekiyor. Zemin kaygan olmayan malzemelerle yeniden dizayn edilirse caddenin güzelliği bir kat daha artacak gibi.

Mütercim Asım Caddesindeki mağazalar tüm güzellikleri ile sizi bekliyor. Kaliteyi güveni, rahatlığı bu cadde de bulabilirsiniz. Yorulduğunuzda caddenin ortasındaki havuzda ki su sesi ile dinlenir. Susadığınızda havuzun yanındaki sebilden suyunuzu içebilirisiniz. Yok eğer su ile susuzluğunuz gitmiyorsa sırtlarındaki tulumbalarla sokak aralarında dolaşan meyan şerbetçilerinden kana kana meyan şerbeti içebilirsiniz.

Eğer, Modern  ve klasiği bir arada görmek, alışveriş zevki ile dostluğu aynı anda yaşamak, trafik sorunundan uzakta, kafanız rahat, ailenizle bir alış veriş yapmak istiyorsanız, gün batımından önce kepenklere güneş veda buseleri kondurmadan Mütercim Asım Caddesinin yolunu tutmalısınız.

Unutmayın ki; Mütercim asım Caddesinde her gönlün her kalbin isteğine tercüman olacak mağazalar var.

HASAN MAHİR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir